Köy yollarına kilitli parke taşı döşendi

Köy yollarına kilitli parke taşı döşendi
Köy yollarına kilitli parke taşı döşendi
- Tuşba ilçesinde mahalle statüsü kazanan 26 köyün yoluna, 103 bin 625 metrekare parke taşı döşendi

VAN (AA) - Van'ın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla Tuşba ilçesinde mahalle statüsü kazanan 26 köyün yoluna, 103 bin 625 metrekare parke taşı döşendi.

Büyükşehir Belediyesi Yasası'nda, daha önce İl Özel İdareleri tarafından köylere sunulan hizmetlerin belediyelere devredilmesi, yıllardır hayata geçirilemeyen çalışmaların yaşama geçmesini sağladı. 

İlçeye bağlanan ve tarihi 100 yıl öncesine dayanan birçok mahallede ilk kez parke taşı uygulaması yapan Tuşba Belediye Başkanlığı, 70 mahallede yol düzeltme işlemlerini tamamlayarak, stabilize çalışmalarına başladı.

Altyapısı tamamlanan 26 mahallede, 103 bin 625 metrekare kilitli parke taşı yapan belediye Fen İşleri Müdürlüğü, 2015 yılı sonuna kadar tüm mahallelerdeki çalışmalara tamamlamayı hedefliyor.

Çalışmaları inceleyen Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, belediye olarak hep ilklerin altına imza attıklarını ve Tuşba'yı Van'ın yükselen değeri haline getirmek istediklerini söyledi.

Bütün köylerde yol düzeltme çalışmalarının tamamlandığını aktaran Özgökçe, desteklerini esirgemeyen vatandaşlara teşekkür etti.

Mahallelerde 700 kilometrelik yol düzenleme çalışması yaptıklarını ve stabilize uygulamalarının ardından kilitli parke taşı döşemesine başladıklarını dile getiren Özgökçe, şöyle konuştu:

"Burada en çok karşılaştığımız sıkıntı altyapı sorunun tamamlanmamış olmasıdır. Van Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü'nün altyapı çalışmasını tamamlaması gerekiyor. Milli servetin heba olmaması için altyapı tamamlanmadan, üst yapıyı yapamıyoruz. Altyapısı biten mahallelerde hemen üst yapı çalışmalarına başlayacağız. Eskiden insanlarımız bu yollarda yürüyemiyor, çamur nedeniyle evlerine gidemiyordu. Bu mevsimde mahalle içinde yürüyebilmek için çizme alarak dolaşmak zorunda kalan vatandaşlarımız vardı."

Bölge insanının, 50 yıl önce verilmesi gereken hizmetlere yeni yeni kavuştuğunu vurgulayan Özgökçe, aradaki farkı kapatabilmek için ellerindeki tüm imkanları seferber ettiklerini kaydetti.

Mahalle sakinleri de yıllardır hayalini kuramadıkları hizmetlerin gerçekleştirildiğini, yolların çamurdan kurtarıldığını belirterek Özgökçe'ye teşekkür etti.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Belediye

  ,

  Büyükşehir

  ,

  2015