KPSS mağduru "amelelik" yapıyor

KPSS mağduru "amelelik" yapıyor
KPSS mağduru "amelelik" yapıyor
- Yüksekokuldan mezun olduktan sonra 2010'da girdiği KPSS'de 73 puan almasına rağmen atanamayan Fehmi Altınal, ailesinin geçimini inşaatlarda çalışarak ve hamallık yaparak sağlamaya çalışıyor - Altınal: - "Hakkımın peşinde olacağım, arayacağım, hakkımın yerde kalmasını istemiyorum"

VAN (AA) - NECAT HASAR - Van'ın Tuşba ilçesinde yaşayan Fehmi Altınal, 2010-2012-2014 yıllarında girdiği Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) 70'in üzerinde puan almasına rağmen atanamayınca hayallerine veda etti.

 28 yaşındaki Altınal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zor koşullarda okuyarak, Erzincan Üniversitesinde Emlak ve Emlak Yönetimi Programı'nı tamamladığını söyledi.

Okuldan sonra memurluğa atanabilmek için sınava çok iyi hazırlandığını belirten Altınal, 2010 KPSS'deki usulsüzlük iddialarının ardından hak arayışına girdiklerini ifade etti.

Altınal, 2010'da KPSS'de 73, 2012'de 74 ve 2014'te 72 puan aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Her üç sınavda KPSS'lerden 70'in üzerinde puan almama rağmen atanamadım. Sınavda bizim bölümden mezun olup da girmesi gerekenler işe giremezken başka bölümden insanlar işe alındı. Sıralamada ilk 500 aday alınacakken, 700'üncü sıradakiler ve adalet programı mezunları alındı. Sıralamaya girdiğim halde dışarıda kaldım. 2014 yılında da girdim ve 72 puan aldım ama yine ne yazık ki atamam olmadı. Artık KPSS'ye yönelik umudum kalmadı. Formalite sınava giriyoruz çünkü usulsüzlüklerle başkaları alınıyor."

- "20 yıl bu işe emek harcadım"

Altınal, kendisi gibi aynı programdan mezun olanların da mağdur edildiğini anlatarak, "Hayatımızda yaptığımız hiçbir iş yoktu, sadece okuyorduk. 20 yıl bu işe emek harcadım, bu saatten sonra hayata tutunmak çok zor. İnşaatlara gidip çalıştım ama orada da yapamadık çünkü o işle ilgili birikimim yok. Bir beklentin var hayattan ama yaptığın halde o beklentiyi alamıyorsun" şeklinde konuştu.

"Tabii insan artık psikolojik olarak geriliyor ve umudu kalmıyor" diyen Altınal, "Sadece KPSS değil, tüm sınavların üzerine gidilmesi gerekiyor. Görüntüde sadece sınav değil, kopya değil, daha büyük sıkıntılar var. Tabii ki hakkımın peşinde olacağım, arayacağım, hakkımın yerde kalmasını istemiyorum" ifadesini kullandı.

Usulsüzlüğe yol açanların nasıl rahat uyuduklarını merak ettiğini dile getiren Altınal, adalete güvendiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  KPSS

  ,

  Van

  ,

  Aday

  ,

  Kamu

  ,

  Emlak

  ,

  personel

  ,

  adalet

  ,