"Küresel İyot Eksikliği Günü"

"Küresel İyot Eksikliği Günü"
"Küresel İyot Eksikliği Günü"
VAN (AA) - İl Halk Sağlığı Müdürü Yakup İmren, 21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Günü nedeniyle açıklama yayımladı.İmren, açıklamasında, iyot içeriği...

VAN (AA) - İl Halk Sağlığı Müdürü Yakup İmren, 21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Günü nedeniyle açıklama yayımladı.

İmren, açıklamasında, iyot içeriği yüksek gıdalar tüketmenin önemine vurgu yaparak, iyotun, beyin ve sinir sisteminin normal büyüme ile gelişmesi, vücut ısısı ve enerjisinin devamı için gerekli olan tiroit hormonlarının önemli bir bileşeni olduğunu hatırlattı.

Açıklamasında, iyot yetersizliğinin gebeler ve çocuklar başta olmak üzere insanlarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığına dikkati çeken İmren, şunları kaydetti:

"Bu sorunların bazıları, bebeklerde zeka geriliği, guatr hastalığı, kadınlarda düşük ve kısırlıktır. Besinlerin iyot içeriği toprağın iyot içeriğine bağlıdır. Eğer ki toprak iyottan fakir ise bu toprakta yetişen bitkiler ve bu bitkilerden beslenen hayvan etleri de doğal olarak iyottan fakirdir. Ülke topraklarımız iyottan fakir olduğu için besinlerimiz de iyottan yetersizdir. Bu nedenle iyot yetersizliğine bağlı yukarıda adı geçen sağlık sorunları ülkemizde görülebilmektedir. İyot alımını artırmanın en kolay ve etkili yolu da iyot içeriği yüksek besinler tüketmektir."

İyodun en fazla bulunduğu besinlerin, deniz ürünleri, süt, yumurta, sebze ve meyveler olduğunu aktaran İmren, iyot eksikliğinin çeşitli hastalıklara neden olduğunu belirtti.

İmren, açıklamada şunlara yer verdi:

"Guatr hastalığı, boy uzaması duraklar, kemik gelişimi geri kalır, beyin gelişimi özellikle anne karnında ve bebeklik döneminde zarar görür, bunun sonunda zeka geriliği ortaya çıkabilir. Ağır iyot yetersizliği durumunda sağırlık, dilsizlik, cücelik ve doğuştan sakatlıkların görülmesi artar. İyot oranı yetersiz olan kadınlarda düşük yapma, ölü doğum, gebe kalamama, yeterli iyot alanlara göre daha çok görülmektedir. İyot yetersizliğinde çocukların okul başarıları ve çalışanların iş verimi azalır. İyot yetersizliğine bağlı sağlık sorunlarını önlenmesi için Sağlık Bakanlığımız da dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de tuzların iyotlanması yoluna gitmiştir. İyotlu tuz tüketimi ile ihtiyacımız olan iyotu alabiliriz. Ancak sağlığımız için günlük 5 gramı geçmeyecek şekilde iyotlu tuzu tercih etmeliyiz. Böylelikle aşırı tuz tüketimine bağlı hipertansiyon, kalp-damar ve böbrek hastalıkları, felç gibi aşırı tuz tüketimine bağlı hastalıklardan korunarak ihtiyacımız olan iyotu almış oluruz."


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Okul

  ,

  Kalp

  ,

  ülke

  ,

  ,

  açıklama

  ,

  böbrek

  ,

  beyin