Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası
- Van'da, etkinlikler kapsamında 8 bin 49 program düzenlenecek

VAN (AA) - Kentte, 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak "Kutlu Doğum Haftası" etkinlikleri kapsamında, 8 bin 49 program düzenlenecek.

Türkiye Diyanet Vakfı Van Şubesinde düzenlenen toplantıda konuşan İl Müftüsü Nimetullah Arvas, hafta çerçevesinde düzenlenecek programlarla ilgili açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Kutlu Doğum Haftası'nı her yıl farklı bir temayla işlediğini belirten Arvas, başkanlığın haftayı ilk kez 1989 yılında kutlamaya başladığını anımsattı.

Kutlamalara ilginin her geçen yıl arttığını belirten Arvas, kent merkezinde ve ilçelerde, konferanslar, paneller, yarışmalar, ziyaretler, yardımlar, kampanyalar gibi onlarca farklı etkinlik düzenlemeyi hedeflediklerini ifade etti.

Arvas, şöyle devam etti:

"Her yıl farklı bir temayı ele alan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu yıl belirlediği tema ise 'Hazreti peygamber ve birlikte yaşama ahlakı'. Bu çerçevede il ve ilçe müftülükleri olarak hazırlıklarımızı tamamladık. Görevlilerimizden çeşitli faaliyetler düzenlemelerini istedik. Bu kapsamda il genelinde 8 bin 49 faaliyet gerçekleştireceğiz. Düzenlenen programlar toplumumuzun geneline hitap edecek."

Ana programlardan ilkini 12 Nisan'da Yukarı Norşin Cami'nde gerçekleştireceklerini belirten Arvas, programa Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı'nın da katılacağını duyurdu.

Arvas, "Müftülük olarak üzerinde ayet ve hadislerin yazılı olduğu 20 bin kartena hazırladık. 17 koordinatörlük, 6 üst kurul üyesi ve 263 personelle kutlu doğum etkinliklerini gerçekleştireceğiz. Peygamberin mektebinde, medresesinde, sohbetinde, sofrasından  müminler ne kadar istifade ederlerse o kadar mutluluk duyarlar" dedi.