Mahsur kalan hamile kadını jandarma kurtardı

Mahsur kalan hamile kadını jandarma kurtardı
Mahsur kalan hamile kadını jandarma kurtardı
- Muradiye'de Güllüçimen Mahallesi'ndeki köprünün 9 Mayıs'tan bu yana baraj suyunun yükselmesi sonucu su altında olması nedeniyle mahsur kalan hamile kadın, sancısı başlayınca jandarma ekiplerince botla alınarak, hastaneye götürüldü

VAN (AA) - Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Güllüçimen Mahallesi'ndeki köprünün 9 Mayıs'tan bu yana su altında kalması nedeniyle mahsur kalan hamile kadın , sancısı tutunca jandarma ekiplerince botla kurtarılarak, hastaneye ulaştırıldı.

Muradiye'de yaklaşık 20 gün önce etkili olan sağanak sonucu ilçe merkezi ile Güllüçimen Mahallesi arasında ulaşımı sağlayan köprü, baraj sularının altında kaldı. Köprünün kullanılamaması nedeniyle vatandaşların uzun süre mahallede mahsur kaldığı olayın ardından 2  çocuk annesi ve 8 aylık hamile Canan Sarı'nın sancısı başladı.

Eşi çalışmak için İstanbul 'a giden Sarı, mahalledeki akrabalarından yardım istedi. Yol olmadığı için Canan Sarı'yı hastaneye götüremeyen yakınları, durumu 112 Acil Servis, Kaymakamlık ve İlçe Jandarma Komutanlığına bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, sağlık görevlileriyle mahalleye gitti. Su altında kalan köprüyü kullanamadıkları için botla karşıya geçen ekipler, hamile kadını ve yakınlarını bota alarak karşı tarafta hazır bekletilen ambulansa taşıyıp, hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Hasta kadını sağlık ekiplerine teslim eden jandarma ekipleri, daha sonra ilçe merkezine gitmek isteyen vatandaşları da karşıya geçirdi. 

Mahalle sakinlerinden Mustafa Sarı, mayıs ayının başlarında etkili olan yağışların ardından baraj suyunun yükselmesiyle köprülerinin su altında kaldığını, daha önce de bir hastanın yine jandarma ekipleri tarafından kurtarıldığını belirterek, "Çevre yolunu bir an önce yapsalar hepimiz rahat bir nefes alacağız ve kimseyi rahatsız etmeden buradan taşınacağız. Çevre yolunun yapımı için istimlak edilen arazilerin parası ödenmediği için vatandaşlar da haklı olarak yolun yapımına izin vermiyorlar. Bu yolu bir an önce yaparak bizi bu çileden kurtarsınlar" dedi. 

- Uzun zaman sonra eşine kavuştu

Hasta kadını kurtarmak için mahalleye giden jandarma ekibi tarafından ilçe merkezine getirilen Senem Sarı ise uzun zamandır mahalleden çıkmak istediğini ancak köprü nedeniyle mahallede kaldığını söyledi.

Jandarmanın yardımıyla eşine kavuştuğunu anlatan Sarı, "Bir aydır bu tarafa gelmeye çalışıyordum ancak yol olmadığı için gelemiyordum. Allah devletten ve buraya gelen ekiplerden razı olsun. Hastayı kurtarmak için gelmişlerdi, bizi de kurtardılar. Yoksa daha uzun süre karşı tarafta mahsur kalacaktık. Eşim bu tarafta, ben ve çocuklarımla ise karşı tarafta kalmıştık. Şimdi birbirimize kavuştuk" diye konuştu.