Matematik dünyası "ICPAM 2015"te buluştu

Matematik dünyası "ICPAM 2015"te buluştu
Matematik dünyası "ICPAM 2015"te buluştu
- YYÜ Fen Fakültesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Matematik Konferansı, 24 farklı ülkeden yaklaşık 300 bilim adamının katılımıyla Van'da başladı - Rektör Vekili Prof. Dr. Demirel: - "Gelecek yıllarda da bu tip konferansları yapmak için tekrar bir araya gelmeyi umut ediyoruz" - Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tunç: - "Konferansın amacı gerek ülkemiz gerekse yurt dışından genç ve deneyimli araştırmacıları bir araya getirmek, matematikteki yeni uygulamaları, çalışılan konuları, dünyanın gidişatını bir arada tartışmak, kaynaşmak ve üniversitemizi bu anlamda ileri bir noktaya taşımaktır"

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesince (YYÜ) organize edilen Uluslararası Matematik Konferansı (International Conference on Pure and Applied Mathematics) "ICPAM 2015", 24 farklı ülkeden yaklaşık 300 bilim adamını bir araya getirdi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferans, Japonya, Pakistan, İran ve Hindistan'ın da aralarında bulunduğu 24 ülkeyle Türkiye 'den 55 üniversiteden yaklaşık 300 bilim adamının katılımıyla başladı.

YYÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Demirel, yaptığı konuşmada, katılımcılara, sadece matematik alanında sınırlı kalmamaları tavsiyesinde bulunarak, tarihi dokusuyla önemli bir yere sahip olan Van'ı da keşfetmeye davet etti.

Katılımcılardan, konferansın üçüncü günü için hazırlanan Akdamar Adası, Van Kalesi, Muradiye Şelalesi, Van Gölü gezilerine katılmasını isteyen Demirel, "Bu konferansı amacı deneyimli ve yeni başlayan matematikçileri bir araya getirmektir. Bir diğer amacı ise sadece pür ve uygulamalı matematik alanlarındaki araştırmacıları onurlandırmak, cesaretlendirmek ve üniversitemizin prestijini artırmaktır. Bu yüzden gelecek yıllarda da bu tip konferansları yapmak için tekrar bir araya gelmeyi umut ediyoruz" diye konuştu. 

Gazetecilere konferans ile ilgili bilgi veren Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Tunç da üniversitede ilk kurulan bölümün matematik olduğunu söyledi.

Konferansa 24 ülkeden katılım olduğunu kaydeden Tunç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu konferansın amacı gerek ülkemiz gerekse yurt dışından genç ve deneyimli araştırmacıları bir araya getirmek, matematikteki yeni uygulamaları, çalışılan konuları, dünyanın gidişatını bir arada tartışmak, kaynaşmak ve üniversitemizi bu anlamda ileri bir noktaya taşımaktır. Japonya, Pakistan, İran ve Hindistan'ın da aralarında bulunduğu 24 ülkeden katılım aldık. Konferansımız üç gün sürecek. Bu sürede uluslararası arenada bulunan konuları tartışacağız. Konferansın son gününde davetlilerimizin kentin tarihi turistik mekanlarını gezmesiyle programımız son bulacaktır."

Konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Genel Sekreter Doç. Dr. Yusuf Uzun, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe ile yerli ve yabancı bilim adamları katıldı. 

Etkinlik, açılış programının ardından yabancı bilim adamlarının sunumlarıyla devam etti.