Milletvekili Bilici'den Van TSO'ya ziyaret

Milletvekili Bilici'den Van TSO'ya ziyaret
Milletvekili Bilici'den Van TSO'ya ziyaret
VAN (AA) - AK Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici, İl Başkanvekili Adnan Yörük, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve beraberindekiler, Van...

VAN (AA) - AK Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici, İl Başkanvekili Adnan Yörük, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve beraberindekiler, Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva'yı makamında ziyaret etti. 

Ziyarette konuşan Bilici, birkaç gündür Van'da olduğunu, sivil toplum kuruluşları ile tüccar ve esnafları ziyaret ettiklerini belirterek, görüşmelerde kentin sorunlarıyla ilgili bilgi alarak birinci ağızdan talepleri dinlediklerini bildirdi.

Kentte özellikle elektrik kesintileri konusunda yoğun şikayetlerin iletildiğini, işsizlik, İran'la ticaretin genişletilmesi, sınır kapılarının aktifleştirilmesi konusunda taleplerin dile getirildiğini anlatan Bilici, sınır ticaretinin etkin olarak yapılıp kent ekonomisine katkı sunması için yürütülen çalışmaların kesintisiz olarak devam ettiğini söyledi.

Bilici, çözüm sürecinin önemine de değinerek, "Herkes çözüm sürecine sahip çıkmalı. Van TSO ile her zaman kent çıkarına olan tüm çalışmalarda diyalog içindeyiz. Bu ziyaretimizde de görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise göreve geldikleri günden bu yana kurumlar arası diyaloğa önem veren bir yönetim anlayışı içinde olduklarını belirtti.

Kentin süre gelen sorunlarının olduğunu ve bu sorunların çözümü konusunda ortak bir iradenin oluşması gerektiğini dile getiren Takva, şöyle konuştu:

"STK'ların, milletvekillerinin, kurum ve kuruluşların bir araya gelmeden, ortak hareket etmeden sorunların çözülemeyeceğine yıllardır şahitlik etmekteyiz. İlimizin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması 81 il içerisinde ne yazık ki 76. sıradadır. Bu durumun değişmesi için önümüze bir hedef koymamız gerektiğini ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde buradaki sıralamamızı daha üst sıralara çıkarmamız gerekmektedir. Bunun da yegane çözümü ortak hareket etmektir. Van ortak çıkarımız olmalıdır. Yerel Ekonomik Kalkınma Modeli bu kenti hak ettiği yere getirmeliyiz. Güçlü bir toplum yaratmak istiyorsak, mutlaka güçlü bir ekonomiye sahip olmalıyız."