Milletvekili genel seçimi

Milletvekili genel seçimi
Milletvekili genel seçimi
- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın "kutlama yapılmayacak" çağrısına rağmen Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de sokaklara çıkan vatandaşlar, halaylar çekip sevinç gösterilerinde bulundu

VAN (AA) - Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "kutlama yapılmayacak" çağrısına rağmen çok sayıda kişi, HDP'nin barajı aşmasını kutladı. 

Oy kullanma işlemlerinin ardından açıklanan sonuçlara göre, HDP'nin barajı aşması Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de sevinçle karşılandı. Van'da sonuçların açıklanmasıyla sokağa çıkan vatandaşlar, araçlarla uzun araç konvoylar oluşturarak şehir turu attı.

Havai fişek gösterilerinin yanı sıra zaman zaman ateşli silahların kullanıldığı kutlamalar, geç saatlere kadar devam etti. 

Kutlamalar sırasında caddede güvenlik önlemi alan polis ekiplerine yönelik herhangi bir saldırı ya da provokasyon olmaması için HDP'liler polis araçlarının etrafında kordon oluşturdu.

HDP'ye ait araçlardan da sık sık, "Değerli yurtsever Van halkı, genel başkanımız Selahattin Demirtaş'ın çok acil uyarısıdır. Parti ilkelerimizi esas alın. Partimizin disiplinine uyun ve sessiz bir şekilde evlerinize dağılın, hiçbir provokasyona ve taşkınlığa mahal vermeyin, parti disiplin ahlakınızı esas alarak sessizce evlerinize dönün" anonsları yapıldı.

Bitlis, Hakkari ve Muş'ta da seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından, HDP'nin barajı aştığını öğrenen çok sayıda kişi, cadde ve sokaklara çıkarak sevinç gösterilerinde bulundu.

Muş'ta adliye binası ve valilik önünde toplanan vatandaşlar, davul zurna eşliğinde halay çekerek, kutlama yaptı.