Milletvekili genel seçiminin ardından

Milletvekili genel seçiminin ardından
Milletvekili genel seçiminin ardından
- HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: "Memleketin bir karış toprağını kimseye vermeye niyetimiz yok. Bu memleket bizim. Farklılıklarıyla inançlarıyla hak ettiği yere kavuşması için bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" - "Artık yüzde 10 barajı, 80 faşist darbesinin barajı, tarihin çöplüğüne atıldı. Bunu hep birlikte yaşadık. 80 darbesinin antidemokratik, inkarcı, faşist anayasası bugünden itibaren hükümsüzdür" - "7 Haziran'da Türkiye'nin birliğini hep birlikte sağladık. Yaşayacağımız ortak yurt, ortak vatan için temellerimizi attık"

VAN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Memleketin bir karış toprağını kimseye vermeye niyetimiz yok. Bu memleket bizim. Farklılıklarıyla inançlarıyla hak ettiği yere kavuşması için bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" dedi. 

Yüksekdağ, milletvekili genel seçiminin ardından kesin olmayan sonuçlara göre partilerinin barajı aşması üzerine HDP Van İl Başkanlığı tarafından organize edilen kutlama mitinginde yaptığı konuşmada, bütün Türkiye halklarına bu büyük zaferi armağan eden herkesin kendisiyle gurur duyması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin her yerinde haklı olanların, direnenlerin kazandığını ve bunun zaferini ilan ettiklerini belirten Yüksekdağ, kendilerine karanlığı, zulmü, baraj altında kalmayı dayatanların kaybettiğini ifade etti.

Yüksekdağ, yola çıkarken kazanacaklarının sözünü verdiklerini ve bu sözü tuttukları için Allah'a şükrettiklerini dile getirerek, "Bütün Türkiye halklarına, bölge halklarına yeni bir yaşam için söz verdik. Analarımıza, şehitlerimize, geleceğimiz olan çocuklarımıza söz verdik, ezilen bütün halklarımıza söz verdik. Barışın, özgürlüğün, demokrasinin sözünü verdik ve işte bu sözü verenler kazandı" diye konuştu.

Türkiye'de, HDP'nin elde ettiği "tarihsel zaferin" konuşulduğunu söyleyen Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"Siz seçim sonuçlarındaki o sayılara, rakamlara bakmayın. Gerçek nedir biliyor musunuz? Bu seçimin tek kazananı, tek galibi var Halkların Demokratik Partisi. Her yerde oyumuzu, umudumuzu, başarımızı misliyle katladık. Her yerde Türkiye'nin geleceğine yelken açanlar kazandı. Demiştik ki ey AKP , ey Cumhurbaşkanı bize zulmü, haksızlığı, inkarı dayatanlar, kibrinden geçilmeyenler, halkımızın tepesine saraylar, diktatörlükler kuranlar, böyle böbürlenmeyin, güç sarhoşu olmayın, halkınıza tepeden bakmayın, günü gelir o halk size öyle bir tepeden bakar ki feleğinizi şaşırırsınız. Artık bizleri baraj altında bırakmaya çalışanlar baraj altında kaldı. Türkiye'ye çözümsüzlüğü, inkarı, sömürüyü dayatanlar baraj altında kaldı. Biz barajı geçtiğimiz yetmezmiş gibi bir de denizlere açıldık. Van denizinin ve memleketimizin bütün özgürlük denizlerinin ufku ve güzelliği kazandı. Bu denizlere açılanlar, hiçbir barajı tanımayanlar kazandı."

Yüksekdağ, dün gece boyunca elde ettikleri büyük zaferin heyecanıyla coşan vatandaşların bugüne gülümseyerek, birbiriyle kucaklaşıp "merhaba" dediğini, bu yeni günde verdikleri tüm sözlerin arkasında duracaklarını bildirerek, bu topraklara özgürlüğü, barışı getireceklerini, her yerde bütün ezilenler için demokrasiyi hep birlikte inşa edeceklerini, bu ülkede inkar edilen tek bir halkın, tek bir inancın kalmayacağını vurguladı.

Bütün kentlerde zulme, baskılara, saldırılara ve insanlık dışı dayatmalara inat Kürt halkının, eşitlik, özgürlük ve barış inadının kazandığını söyleyen Yüksekdağ, "Artık yüzde 10 barajı, 80 faşist darbesinin barajı tarihin çöplüğüne atıldı. Bunu hep birlikte yaşadık. 80 darbesinin antidemokratik, inkarcı, faşist anayasası bugünden itibaren hükümsüzdür. Artık halklarımız yeni bir anayasa yazmaya başladı" ifadelerini kullandı.

Yüksekdağ, 7 Haziran seçimlerinde elde ettikleri yüzde 13 oy oranıyla tarihte yepyeni ve tertemiz bir sayfa açtıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bundan sonra hiçbir baraj, hiçbir engel tanımayacağız. Barajları tanımayız dedik, tanımadık, yıktık geçtik. Türkiye'ye dayatılan bu kötü siyasi anlayışı tanımıyoruz ve halkımızla birlikte iktidar yürüyüşümüzü başlatıyoruz. 7 Haziran, halklarımızın demokratik iktidar yürüyüşünün başladığı gündür, tarih böyle yazsın. Artık reddedilen, sömürülen, baskıyla teslim alınmaya çalışılan bir halk yok karşınızda. Zaferler kazanan, iktidara yürüyen bir halk var, bütün zalimler bu gerçeği iyi görsün. Bugüne kadar demokrasiyi inkar edenler, katledenler 7 Haziran zaferimizi asla ve asla unutmasın. 7 Haziran'da bugüne kadar bizden koparmaya çalıştıkları bütün halklarımızla kucaklaştık. 7 Haziran'da Türkiye'nin birliğini hep birlikte sağladık. Yaşayacağımız ortak yurt, ortak vatan için temellerimizi attık."

- "Hiç kimse Türkiye halklarını ayıramayacak"

Bundan böyle hiç kimsenin Türkiye halklarını ayıramayacağını, elde ettikleri zaferin coşkusuyla girdikleri yeni yolun, onurun, özgürlüğün, emeğin, geleceğin yolu olduğunu anlatan Yüksekdağ, HDP'nin Türkiye'nin geleceği ve yeni iktidar gücü olduğunu, bu gerçeği bütün dünyanın gördüğünü belirtti.

Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Memleketin bir karış toprağını kimseye vermeye niyetimiz yok. Bu memleket bizim. Farklılıklarıyla inançlarıyla hak ettiği yere kavuşması için bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. İsterdik ki Türkiye'de demokratik bir seçim yaşansın. Bizler kellesi koltukta demokrasi mücadelesi vermek zorunda kalmayalım. Özgürce çalışma yürütelim. Bize bu seçimler dönemini zehir etmeye, bu zaferi haram etmeye çalıştılar ama bizler onlara asla hakkımızı helal etmedik. Mazlumun ahı çıkıyor bugün. Bu ülkenin mazlum halkları, ezilen halkları gücünü kuşanıyor, şahlanıyor. Seçim döneminde nice canımızı kaybettik, 2 aylık kampanya boyunca 6 kardeşimizi şehit verdik. Sevincimize, heyecanımıza kan karıştırdılar. Ölümle saldırılarla katliamlarla halkımızı zaferinden koparmaya çalıştılar ama verdiğimiz bütün şehitlere, toprağa düşen canlarımıza rağmen bu halk dimdik ayakta ve kazandı."

Diyarbakır'daki patlamada yaralanan vatandaşların kollarında serumlarla yatarken, canlarıyla boğuşurken bile sandığa giderek oylarını kullandığını ifade eden Yüksekdağ, hepsine verdikleri mücadeleden dolayı tek tek teşekkür etti.

Abdullah Öcalan'ın, HDP projesinin ilham kaynağı, mimarı ve sahibi olduğunu, kazandıkları zaferi de ona ithaf ettiklerini söyleyen Yüksekdağ, "En zor koşullarda dahi Türkiye halklarının birliğine, barışa, demokrasiye inandı. Asla ve asla Türkiye halklarından umudunu kesmedi. İşte bu kararlılık HDP ile birlikte 7 Haziran'da kazanmıştır. Bugün bütün Türkiye halklarını bu projeyle birleştirdik ve yeni Türkiye'nin kapısını açtık. Söylediğimiz her sözün arkasında dimdik durduk, duracağız. Onu başkan yaptırmayacağız dedik ve onu başkan yaptırmadık. Çok aydınlık bir geleceğe yürüyoruz" şeklinde konuştu.

Yüksekdağ'ın, konuşmasının ardından partililer ve vatandaşlarla halay çektiği miting, yöresel sanatçıların söylediği şarkılarla devam etti. Kutlamalar boyunca havai fişek gösterilerinin yapıldığı kent merkezinde, vatandaşlar araçlarıyla uzun araç konvoyu oluşturarak sevinç gösterisinde bulundu.