Milletvekilleri mazbatalarını alıyor

Milletvekilleri mazbatalarını alıyor
Milletvekilleri mazbatalarını alıyor
- Van'dan milletvekili seçilen eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Burhan Kayatürk, İl Seçim Kurulundan mazbatalarını aldı

VAN (AA) - Van'da AK Parti'den milletvekili seçilen eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Burhan Kayatürk, mazbatalarını İl Seçim Kurulundan aldı.

Atalay ile Kayatürk, AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle Van Adliyesine geldi.

İl Seçim Kurulu Başkanı Ali Öztürk'ü ziyaret ederek bir süre sohbet eden Atalay, seçim süreci boyunca gösterdikleri özveriden dolayı seçim kurulu görevlilerine teşekkür etti. 

 Yüksek Seçim Kurulunun kesin sonuçları açıklamasının ve 17 Kasım'da da meclisin yemin töreni için toplanmasının beklendiğini anımsatan Atalay, bu gelişmelerden sonra hükümetin kurulması noktasında hızlı hareket edileceğini söyledi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçiminin de fazla zaman almayacağını ve önceki seçimlere göre daha net bir tablonun bulunduğunu dile getiren Atalay, şunları söyledi:

"Meclis başkanının en azından üçüncü turda seçileceği ortada. Biraz da geçiş dönemi yaşadık. Memleketin biriken konuları var. Bu hafta sonu G-20 ile meşgulüz. Bu Türkiye için çok önemli bir toplantı. Dünyanın gözü Türkiye'de olacak. Büyük ülkelerin liderleri burada olacak. Suriye konusu G-20'nin öncelikli konularından biri olacak. Ardından da güçlü bir hükümet kurulur. G-20 uluslararası bir tanıtım ve bunun yanında önemli bir çalışma." 

- "Seçim sonuçları ülkeyi rahatlattı"

Seçim sonuçlarının ülkeyi rahatlattığını ve herkesin işine baktığı bir ortama kavuştuklarını söyleyen Atalay, "Geçen seçimler gibi fazla itirazlı bir seçim olmadı. Çok gündeme gelen bir sıkıntı olmadı. Bundan sonra artık kentimizin sıkıntılarıyla ilgileneceğiz. Uzun süren bakanlık görevleri döneminde Türkiye'nin sorunlarıyla ilgileniyorduk. Bundan sonra Van'la daha çok ilgileneceğiz" diye konuştu.

İl Seçim Kurulu Başkanı Ali Öztürk de sorunsuz ve sıkıntısız bir seçim atlattıklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Seçim günü bir taraftan sosyal medyadan atılan mesajları da takip ettik ve burada herhangi bir aksaklık olduğuna dair mesajları ilgili yerlere sevk ettik. Koordinasyonda iyiydi. Bu nedenle önemli bir sorun yaşanmadı. Kırsalda güvenlik noktasında sıkıntı yaşar mıyız diye endişemiz vardı ancak bu olmadı. Bu tip sorunlar seçim sonuçlarına da etki edebiliyor ama öyle sıkıntılarla karşılaşmadık ve süreci sorunsuz atlattık." 

İl Seçim Kurulu Başkanı Öztürk, konuşmaların ardından Atalay'ın mazbatasını takdim etti. 

Atalay, Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün'ü de ziyaret ettikten sonra adliye binasından ayrıldı.