Molotofkokteyli taşımaya 15 yıl hapis

Molotofkokteyli taşımaya 15 yıl hapis
Molotofkokteyli taşımaya 15 yıl hapis
- Van'daki izinsiz gösterilerde güvenlik güçlerine atılmak üzere hazırlanan molotofkokteyllerini araçla taşıdığı gerekçesiyle yargılanan sanık, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı

VAN (AA) - CEMAL AŞAN - Van'da, Ekim 2014'te Kobani (Ayn el Arap) bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda kullanılmak üzere hazırlanan molotofkokteyllerini araçla taşıdığı gerekçesiyle yargılanan Alaettin Ortaay'a 15 yıl hapis cezası verildi.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, tutuklu sanık Ortaay ve avukatları hazır bulundu.

Son savunmasında atılı suçlamayı kabul etmeyen sanık Ortaay, tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, dosyadaki incelemesini tamamlayarak, sanığı "Terör örgütüne silah sağlamak" suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

- İddianameden

Van Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 6-9 Ekim 2014'te kent merkezinde, Kobani'deki DAEŞ'in saldırıları bahane edilerek izinsiz gösterilerin yapıldığı, kamu kurum ve kuruluşları, özel mülkiyetler ve araçlara molotofkokteylleri atılarak zarar verildiği anımsatıldı.

İddianamede, 18 Ekim 2014'te İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğüne giden kişinin "Süphan Mahallesi Aşıklar köprüsü civarına molotofkokteyli yapımında kullanılacak malzeme götürüleceği" şeklindeki ihbarı üzerine operasyon düzenlendiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verilmişti:

"Süphan Mahallesi Aşıklar Köprüsü yakınlarında bulunan boş arazinin yanında bagajı açık araçtan yaşları 13-14 arasındaki 3 kişinin patlayıcı yapımında kullanılan malzemeleri indirdiği sırada güvenlik güçlerince 'Dur' ihtarında bulunulmuş, ancak şüpheliler olay yerinden kaçmıştır. Araçtaki aramada 2 koli ve bir çöp poşeti içinde 126 boş cam şişe, 17,5 litrelik bidonda benzin ve 15 kar maskesi ele geçirilmiştir."

Olayda gözaltına alınan sürücü Ortaay, ifadesinde, aracın Van Belediyesinde yapılan taşıma ihalesini kazanan firma tarafından kullanıldığını dile getirerek, şunları kaydetmişti:

"Olay günü gizli numaradan bir kişi aradı ve eşya taşıyacaklarını söyleyerek beni çağırdı. Belediyede çalışan bir memur olduğunu düşünerek kim olduğunu sormadım. Belirtilen yere gittiğimde tanımadığım bir kişi, 3 kapalı koli ve bir bidonun Şabaniye Mahallesi'ne götürüleceğini söyledi. Mahalleye gelerek eşyaları indirdiğimiz sırada polisler gelerek bizi gözaltına aldı. Kolilerin ve bidonun içinde ne olduğunu bilmiyorum. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Terör örgütüyle bir bağlantım yoktur."

İddianamenin sonuç bölümünde yer verilen Van Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğünün inceleme raporunda, el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılan cam şişelerin dış kap, benzinin de yangın başlatıcı ve hızlandırıcı el yapımı malzemelerinden olduğu belirtilerek, şu değerlendirmede bulunulmuştu:

"Şüphelinin ele geçirilen patlayıcı malzemeleri terör örgütü PKK/KCK adına ses getirici ve toplumda korku ve panik duygusu uyandırarak, devlete olan güveni azaltmayı amaçlayan eylem yapmak için hazırladığı, tüm bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda şüphelinin sistematik şekilde hiyerarşik yapı ve emir talimat ilişkisi içerisinde üyesi olduğu silahlı terör örgütüne patlayıcı madde bulundurmak suçunu işlediği, bu nedenle ilgili sevk maddeleri gereğince cezalandırılmaları talep olunur."