Morgedik'e devlet yatırımı

Morgedik'e devlet yatırımı
Morgedik'e devlet yatırımı
VAN (AA) - AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, Morgedik Baraj inşaatı ulaşım ihalesinin yapıldığını belirterek, "Türkiye'de yükseklik ve debi...

VAN (AA) - AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, Morgedik Baraj inşaatı ulaşım ihalesinin yapıldığını belirterek, " Türkiye 'de yükseklik ve debi gücü yönüyle ikinci sırada olan Morgedik Barajı'yla bölgedeki arazilerde alternatif tarım ürünleri yetişebilecek" dedi.

Çiftçi, yaptığı açıklamada, Morgedik Barajı sayesinde Erciş ilçesinde yaklaşık 18 bin hektar alanın sulanabileceğini, böylece alternatif tarım ürünlerinin yetişebileceğini, baraj sularının sebze ve meyve alanında bölgenin can suyu olacağını söyledi.

1952 yılından beri proje çalışması devam eden baraj için 7 yıldır çalışma yaptıklarını anlatan Çiftçi, şöyle konuştu:

"Morgedik Barajı Erciş'imizin rüyası olan büyük bir yatırımdır. Kaliteli tarım yapmaya elverişli suyuyla barajımız bölge halkını ekonomik yönden rahatlatacaktır. Barajın Erciş bölgesini kapsayan yollarının iyileştirilme ve asfaltlanması ihalesi, 2014 yılının aralık ayında yapıldı. Yaklaşık 20 kilometrelik yolun alt temel, temel ve sathi kaplaması bu yıl tamamlanacak. İş bitiminde İmamabdal, Kızılören, Yankıtepe, Morgedik, Keklikova, Ergücü, Deliçay, Tırmıklı, Hocaali, Çökek mahalle grup yolları ve Morgedik Baraj yolu Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından asfaltlanmış olacaktır. Erciş ilçemize ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun."