Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
VAN (AA) - Van'da bazı sivil toplum kuruluşları Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum...

VAN (AA) - Van'da bazı sivil toplum kuruluşları Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesini protesto etti. 

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi öncülüğünde ellerinde döviz ve Mursi'ye ait fotoğraflarla Merkez İmam Hatip Lisesi önünde toplanan grup, karara tepki gösterdi.

Grup adına basın açıklaması yapan Recep Karabulak, Mısır tarihinde ilk defa halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin düşürülerek, onunla birlikte 106 Müslüman hakkında düzmece mahkemelerde idam kararının verildiğini belirtti.

Bu kararı kınamak, Mursi ve arkadaşlarının onurlu direnişlerine destek olmak ve onların sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet eden Karabulak, "3 Temmuz darbe sürecinde, darbe karşıtlarını Rabiatül Adeviye Meydanı'nda dünyanın gözleri önünde katleden Sisi cuntası, binlerce kişinin öldürüldüğü bu katliamlardan sağ kurtulanları da böyle bir idam kararı ile cezalandırmıştır. Karar, bu devlet terörüne karşı çıkanlara bundan sonrası için adeta gözdağı vermektedir" dedi. 

Mısır halkının şiddete başvurmadan eylemler yaptığını ancak Sisi'nin, yandaşlarının da desteğini alarak meydanlardaki insanlara tank ve silahlarla saldırdığını belirten Karabulak, Muhammed Mursi ve arkadaşlarının direnişinin ve şehit Esma'nın örnekliğinin kendilerine güç verdiğini söyledi. 

Tüm Müslümanları yaşanan hukuksuzluk karşısında birlik olmaya davet eden Karabulak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Müslaman halkların yaşadığı Mısır'da darbecilerin, Suriye 'de şebbihaların, Filistin'de siyonistlerin, Irak'ta ve Kürdistan'da mazlumları katledenlerin cürümlerine karşı yek vücut olmak ümmet bilincinin bir gereğidir. İşte bugün de bu bilinçle bir araya gelerek Allah'tan kardeşlerimizin şahadetlerini kabul buyurmasını diliyor, zalimleri lanetliyor ve mazlum kardeşlerimizin yanında olduğumuzu hatırlatıyoruz."

Basın açıklamasının ardından grupta bulunanlar, "Kahrolsun Sisi", "Kahrolsun İsrail" sloganları atarak tekbir getirdi.