Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
VAN (AA) - Erciş ilçesinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'nin...

VAN (AA) - Erciş ilçesinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'nin idama mahkum edilmesi kararını protesto etti.

Erciş Hükümet Konağı önünde toplanan Memur-Sen ve Eğitim -Bir-Sen üyeleri adına açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Erciş Şube Başkanı Yüksel Zorlu, darbeci mahkemelerin kararlarını protesto etmek için toplandıklarını belirtti.

"Mursi'ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz" diyen Zorlu, şunları kaydetti:

"İdam kararları Mısır'daki vahşetin tescilidir. Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşi benzerine az rastlanan örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Haklı olanları cezalar susturamaz, gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz. Baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz."

Emperyalizm tarafından sömürülen tüm ülkeler özgür kalıncaya sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten Zorlu, "Mahkemelerde hesap verenler Mursiler değil Sisiler, Esedler ve onların küresel ortakları olana kadar vazgeçmeyeceğiz. Mursi dahil tüm İhvan tutukluları serbest bırakılmalı, Muhammed Mursi'nin göreve iadesi sağlanmalı, darbenin asker-sivil tüm aktörleri yargılanmalıdır" ifadelerini kullandı.

Zorlu'nun açıklamalarının ardından grup dağıldı.