Öcalan'ın nevruz mesajı

Öcalan'ın nevruz mesajı
Öcalan'ın nevruz mesajı
- Van'da bazı vatandaşlar, Diyarbakır'daki nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan'ın mesajının okunmasını televizyondan izledi

VAN (AA) - Van'da,  Diyarbakır 'daki nevruz kutlamalarında, İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın mesajının okunmasını vatandaşlar televizyonlardan takip etti.

Diyarbakır'daki nevruz kutlamalarında İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın mesajını Van'daki kahvehaneleri doldurarak ekranlardan izleyen vatandaşlar, mesajın çözüm sürecine katkısının olacağını belirtti.

Kentte, Öcalan'ın mesajını barış adına olumlu karşılayan vatandaşlar, bu coğrafyada artık kan ve gözyaşı istemediklerini dile getirdi.

Kahvehanede mesajı dinleyen Latif Alan, çözüm sürecinin Kürt ve Türkler için, tüm Türkiye halkları için barışın sağlanması anlamına geldiğini belirtti. 

Alan, "Ama bu barışı kalıcı görmek lazım. Herkesin bunu görmesi gerekiyor. Tek taraflı olmaz, demokratik zemine oturtulması lazım. Şu an nereye kadar gider. Türkiye dışına baktığımızda Kobani, Irak'ta insanlar ölüyor. Bu barış nereye kadar gidecek. Türkiye'deki gelişmeler demokratik anayasal bir değişimle yürürlüğe girer diye düşünüyorum. Elbette iyidir. Bunu kanunla oturtmak lazımdır" diye konuştu.

Öcalan'ın mesajında her şeyi samimice açıklandığını ve artık barışın gelmesini istediklerini belirten Hamdi Durmaz ise "Adam daha ne desin, 'bitirin' dedi. Samimice söyledi. Ne gerekiyorsa af gerekiyorsa yapılsın" dedi.

Kadir Kurt da herkes gibi bölge halkının da barışı istediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Hepimizin istediği barıştır. Biz bu bölgenin halkları olarak barıştan yanayız ve barışı istiyoruz. Herkes kardeşçe yaşamak istiyor. Biliyorsunuz 40 yıldır neler yaşanıyor. Bu yaşananların ardından artık barışın gelmesi gerekiyor. Mesaj, çözüm sürecini etkiler bence. Artık analar ağlamasın, bu ülke hepimize de yeterlidir."

Çözüm sürecinin artık şart olduğunu söyleyen Salih İltan ise "Artık insanlar bir yere kadar diyor. Hakikaten artık bu çözüm sürecinin olması gerekiyor. Bütün herkes de bunu istiyor. Öcalan da en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşacak, buna inanıyoruz. Çözüm süreci herkes, bütün halklar için iyi olur. Mesajı dinledik. İnşallah çözüm sürecine olumlu bir etkisi olur, olacağına da inanıyoruz" ifadelerini kullandı.