Öğrencilerin Başarı Durumlarının Araştırma Projesi

Öğrencilerin Başarı Durumlarının Araştırma Projesi
Öğrencilerin Başarı Durumlarının Araştırma Projesi
VAN (AA) - Van'da, "Ortaokul ve Lise Öğrencilerinin Başarı Durumlarının Araştırılması Projesi"nin tanıtım toplantısı yapıldı.Van Yüzüncü Yıl...

VAN (AA) - Van'da, "Ortaokul ve Lise Öğrencilerinin Başarı Durumlarının Araştırılması Projesi"nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Senato Salonu'nda Vali İbrahim Taşyapan başkanlığında düzenlenen toplantıya, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, ilçe milli eğitim müdürleri ve AR-GE birimi uzmanları katıldı.

Vali Taşyapan, yaptığı açıklamada, ülkedeki 81 ilin eğitimde yarış halinde olduğunu, Van'ın hem 81 vilayet hem de kendi arasında yarışmak zorunda olduğunu söyledi.

Yarışın iyi koordine edilmesi halinde başarının mümkün olacağını belirten Taşyapan, şöyle konuştu:

"Eğitimin temel direği öğretmendir. İlimizde öğretmen sirkülasyonu çok fazla. Gelen öğretmenler de tecrübesiz. Bunun dezavantajları olduğu gibi avantajları da var. Öğretmenlerimiz öncelikle dinamik. Öğretmenlerimizi ne kadar kaliteli, yetkili yetiştirebilirsek, olayın büyük kısmını çözmüş oluruz. Kısa vadeli çalışmalarda okullarımızı, öğretmenlerimizi bu işe motive etmek ve dış faktörlerin iyileştirilmesi de önemlidir. Bunun için gayretlerimiz olacak. Eğitim faaliyetlerine tüm toplumun destek vermesi lazım. Bu projenin hayata geçirilmesinde, uygulanmasında paralı kuruluşlarımızdan parasal destek, parası olmayan kuruluşlarımızdan da manevi destek bekliyoruz. Hedeflerin üzerine iyi kilitlenebilirsek, onları iyi takip edebilirsek ve o iş için gönüllü çalışabilirsek, bu başarının artacağına inanıyor, bu duygularla projenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

YYÜ Rektörü Battal ise eğitimde sıkıntıların yanı sıra mutlu eden taraflarının da olduğunu söyledi.

Battal, "Eğitim fakültemizin özverili çalışmalarıyla şu anda Türkiye genelinde üniversite düzeyinde yapılan KPSS sınavında, Türkiye sıralamasının ilk beş arasındayız. Doğru adımları doğru atıldığı zaman, başaracağımızdan endişem yoktur" dedi.

Projenin tanıtımını yapan Doç. Dr. Hasan Basri Memduhoğlu da 12 Şubat 2015'te başlayan proje kapsamında, ildeki ortaokul ve lise öğrencilerinin özellikle merkezi sınav başarısının istenilen düzeye ulaşmamış olması nedeniyle mevcut durum analizinin yapıldığını, konuya bilimsel ve akademik bir bakışla yaklaşma amaçlı stratejiler belirlendiğini söyledi.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi uzmanları ve ilde bulunan eğitimle ilgili tüm paydaşlarla 5 temel faaliyet üzerine planlama yaparak DAKA'ya proje sunduklarını ifade eden Memduhoğlu, başarının istenilen düzeyde olmamasının sebepleri ve çözümleri konusunda bilgilendirmede bulundu.