Okullarda ilk ders zili çaldı

Okullarda ilk ders zili çaldı
Okullarda ilk ders zili çaldı
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı düzenlenen törenlerle başladı - Terör örgütü PKK ile bölgedeki bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin, "anadilde eğitim için okulların boykot edilmesi" çağrısı ilgi görmedi - Van Valisi Taşyapan: "Eğitim insan için olan bir şeydir. Eğitim-öğretimin bir gün bile ertelenmeye tahammülü yoktur" - Öğrenci velisi Aydın: "Biz çocukların okula gönderilmemesi çağrısını doğru bulmuyoruz. Çocukların eğitimlerinin engellenmesi doğru bir şey değil" - Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yıldız: "Bu tür çağrıları desteklemiyor, öğrencilerimizin en iyi eğitimi alması gerektiğine inanıyoruz"

VAN (AA) - Yaz tatilinin ardından yeni eğitim-öğretim yılı Doğu Anadolu Bölgesi'nde de törenlerle başladı.

Van, Muş ve Bitlis'te binlerce öğrenci ve öğretmen, düzenlenen törenin ardından dersbaşı yaptı. Sabah saatlerinden itibaren velileri ile okullarının yolunu tutan öğrenciler, arkadaşları ve öğretmenleriyle hasret gidermenin mutluluğunu yaşadı.

Bu arada, terör örgütü PKK ile bölgedeki bazı sivil toplum kuruluşu ve siyasi partiler tarafından yapılan "anadilde eğitim için okulların boykot edilmesi" çağrısı ilgi görmedi.

- Van

Van'da 330 bin öğrenci ve 15 bin öğretmen dersbaşı yaptı. Yeni eğitim-öğretim yılı nedeniyle Güzin Dinçkök İlköğretim Okulunda tören düzenlendi.

Vali İbrahim Taşyapan yaptığı konuşmada, bu yıl Şanlıurfa'dan sonra en fazla öğretmen atamasının gerçekleştiği kentin Van olduğunu anımsatarak, bunun da kentin bakanlık tarafından ne kadar önemsendiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Van'da 330 bin öğrencinin dersbaşı yaptığını bildiren Taşyapan, "boykot" çağrılarına da tepki gösterdi.

Taşyapan, şunları kaydetti:

"Eğitim insan için olan bir şeydir. Eğitim-öğretimin bir gün bile ertelenmeye tahammülü yoktur. Bizim amacımız çocuklarımızı en iyi şekilde eğitmek, dünyayla yarışacak düzeyde yetiştirmektir. Onun dışındaki argümanları dilimize almak istemeyiz. Onların eğitim öğretimle alakası yok. Bizim değerlendirmemize konu olacak kadar ehemmiyetli bir şey değildir. Bizim için önemli olan çocuklarımıza, onları insan yapan değerleri aşılamaktır. Çocuklarımız okullarını arkadaşlarını özlemişler. Biz okullarımızı törenle açtık. Gözlerinde gelecek parıldıyor. Öğretmenlerimizle, okul aile birliklerimizle, devletimizin imkanlarıyla onları geleceğe hazırlayacağız."

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili de Van'ın eğitim merkezi olmasını çok istediklerini ve bütün planlarını buna göre yaptıklarını anlattı.

Hedeflerine ulaşmak için donanım, öğretmen kalitesi ve veli desteği gibi şartların yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Bilgili, şunları söyledi:

"Van'ın, sivil toplum kuruluşlarının desteğine ihtiyacımız var. Barışa, refaha ve huzur ortamına ihtiyacımız var. Bunu da ancak Van sağlayabilir. Eğer Van bize bu ortamı sağlayabilirse bizim fedakar öğretmenlerimizin ve devletimizin desteği ile gerçekten bu bölge, eğitim merkezi olabilir. Eğitim, mutlaka huzurlu ve güvenli bir ortam ister. Öğretmenlerimizin çok başarılı olmaları, başarılarını üst noktalara çıkartmaları için kendilerini her açıdan güvenli bir ortam gerekir." 

- Velilerden "boykot" çağrısına tepki

Bölgede okula yeni başlamanın heyecanını yaşayan çocuklar, velileriyle okulun yolunu tuttu. 

İkinci çocuğunun okula başlamasının mutluluğunu yaşayan Cevdet Aydın, "Kızım yeni okula başladığı için yanında olmak istedim. Çok mutlu ve heyecanlıyım. Kızım da okula başlayacağı için erkenden kalkarak hazırlandı. Biz çocukların okula gönderilmemesi çağrısını doğru bulmuyoruz. Çocukların eğitimlerinin engellenmesi doğru bir şey değil. Geleceğimiz olan çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim almasını istiyoruz" dedi. 

Türk Eğitim Sen Van Şubesi Başkanı Kutbettin Yıldız da "boykot" çağrısını desteklemediklerini bildirerek, bu çağrıya uyan insanların çocuklarına zarar verdiğini kaydetti. 

Çocukların bu tür olumsuzluklar nedeniyle eğitimden geri kaldığını ifade eden Yıldız, "Yeterli eğitim alamayan çocuklar, Türkiye 'de en iyi eğitimi alan öğrencilerle aynı sınavlarda yarışmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle bu tür çağrıları desteklemiyor, öğrencilerimizin en iyi eğitimi alması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu. 

- Bitlis

Bitlis'in  Atatürk Mahallesi'ndeki Oya Havare İlköğretim Okulunda da tören düzenlendi.

Velilerin ilk kez okula başlayan çocuklarını yalnız bırakmadığı törende, öğrencilere kitapları dağıtıldı. 

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, kentte 95 bin öğrenci için ilk ders zilinin çaldığını söyledi.

Kentte 700 okul ve 5 bin öğretmenle öğrencilere hizmet vereceklerini kaydeden Korkmaz, "Bu yıl ilimize atanan bin 215 öğretmenimiz bugün itibariyle başladı. Yeni gelen öğretmenlerimiz bizim kardeşlerimizdir, bizim misafirlerimizdir. Kendi evlerinde nasıl rahat edeceklerse bizim ilimizde de o şekilde ilgi görecekler ve kendilerini yabancı hissetmeyecekler" dedi.

- Muş

Muş'un Melikşah İlk ve Ortaokulundaki törene Vali Seddar Yavuz da katıldı.

Vali Yavuz, en önemli hedeflerinin donanımlı insan yetiştirmek olduğunu belirterek, "Biz 79 milyon vatan evladını aynı gönül gözüyle görüyor ve bu ülkenin imkanlarından eşit şekilde istifade etmesi noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" dedi.

 Muş'ta üzerinde durulacak en önemli konulardan birisinin de eğitim olduğu vurgulayan Yavuz, şöyle devam etti:

"Eğer insan davranışlarında olumlu değişiklikler meydana gelmiyorsa ya da biz insanları iyi insan, iyi anne, iyi baba, iyi eş, iyi evlat yapamıyorsak, demek ki sistemimizde bir sorun var. Sadece çocuklarımıza bilgi yükleyerek bu çağı kucaklayamayız. O nedenle medeniyet değerleriyle bezenmiş iyi insan, iyi eş, iyi anne, baba ve bunun yanında başarılı insan hedeflemeliyiz. 

İlk emri 'oku' olan bir dinin mensuplarının hala okuma yazma sorununu konuşuyor olması bizim için bir utanç vesilesidir. Artık okuma yazma değil başka sorunları konuşmamız gerekir. Medeniyetimize dönmemiz, yeni baştan İslamın, medeniyetimizin tüm değerlerini kucaklamamız ve kendimize yeni bir yol çizmenin zamanı geldi de geçiyor. İşte bu eğitim kurumları bunları gerçekleştirebilecek yerlerdir." 

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okunup, okula yeni başlayanlara çiçek verildi.