Okullarda karne heyecanı

Okullarda karne heyecanı
Okullarda karne heyecanı
- Van, Bitlis, Muş ve Hakkari'de, eğitim öğretim yılının sona ermesiyle öğrenciler karnelerini aldı

VAN (AA) - Van, Bitlis, Muş, Hakkari'de, 2014-2015 eğitim öğretim yılının sona ermesinden dolayı, öğrenciler karne heyecanı yaşadı.

Van'da 2014-2015 eğitim öğretim dönemini geride bırakan 325 bin öğrenci, karnelerini alarak yaz tatiline çıkmanın mutluluğunu yaşadı.

Bahçesaray ilçesine bağlı Kartal Mahallesi'ndeki Kartal İlkokulu'nda düzenlenen karne törenine katılan Vali İbrahim Taşyapan, öğrencilerle bir araya gelerek, bir süre sohbet etti.

Öğrencilerin karnelerini dağıtan Vali Taşyapan, yaz tatiline çıkan öğrencileri, uçurtma ve çeşitli hediyelerle ödüllendirdi.  

- Bitlis - 

Kentteki TOKİ Ortaokulu'nda düzenlenen karne törenine katılan Bitlis Vali Vekili Salih Altun ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, öğrencilere karnelerini dağıtarak başarı diledi.

Karne töreninde konuşan Altun, kentte 95 bin öğrencinin karne heyecanı yaşadığını söyledi.

5 bin öğretmenin tatile ayrıldığını bildiren Altun, "2014-2015 eğitim öğretim yılını kapatıyoruz. İnşallah öğrencilerimiz yaz tatilini verimli değerlendirir. Bunun için yeterli zamanları var. 95 bin öğretmen ile 5 bin öğrencimizi tatile gönderiyoruz. Yeni eğitim öğretim yılını da inşallah açmak nasip olur" dedi.

Altun ve Korkmaz daha sonra okulda açılan sanat sergisini gezdi.

- Muş -

Muş'ta 128 bin 955 öğrenci karne almanın heyecanını yaşadı.

Prof. Dr. Vahit Özmen Ortaokulu'nda gerçekleşen karne dağıtım törenine katılan Vali Yardımcısı Zeliha Uyan, İl Mili Eğitim Müdürü Cevdet Arslan ve Prof. Dr. Vahit Özmen öğrencilere karnelerini verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Uyan, karne alan öğrencileri tebrik ederek, tatillerini  kitap okuyarak değerlendirmelerini ve durumlarını gözden geçirmelerini tavsiye etti.

Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan ise il genelinde 128 bin 955 öğrencinin karne sevinci yaşadığını belirterek, öğrencilerin yaz tatilini iyi değerlendirmelerini istedi. 

Konuşmaların ardından tören, öğrencilerin hazırladığı şiir ve müzik sunumuyla devam etti.

Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından tören karne dağıtımıyla sona erdi. 

- Hakkari -

Hakkari'de 2014-2015 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle, il genelindeki 430 okulda eğitimini sürdüren 74 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı.

Hakkari Cumhuriyet İlkokulu'nda düzenlenen karne dağıtım töreninde konuşan Vali Vekili Cumhur Duran, 2014-2015 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle, binlerce öğrencinin karne alarak yaz tatiline girdiğini söyledi.

Öğretmenlerin de eğitim öğretim yılını değerlendirmek için temmuz ayının başına kadar göreve devam edeceğini belirten Duran, şöyle konuştu:

"Her veli için çocuğu çok önemli ve değerli. Çocuklarınız sizin için ne kadar önemliyse, bizim için de o kadar önemli. Ben de veli olarak şunu çok iyi anladım ki bir anne baba için hayatının belki olmazsa olmazı, çocuğunun eğitimi ve belli bir noktaya gelebilmesidir. Çocukların eğitimi ve gelişimiyle alakalı, öğretmen arkadaşlarımın, okul idaresinin, Milli Eğitim Müdürlüğünün ve devletin sunduğu bütün imkanlardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu çocuklar bundan çok daha iyisine ve güzeline layık. Sizlerin de katkılarıyla ümit ediyorum ki çok daha güzel yerlere gelecekler. Şimdiden çocuklarımızın geleceği ve ufku açık olsun. Bütün öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum."

İl Mili Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ise il genelinde 430 okulda yaklaşık 74 bin öğrenci ve 4 bin öğretmenin yaz tatiline girdiğini belirtti.

Kurtaran, "Tatil öğretmen ve öğrencilerimiz için bir sonraki döneme hazırlıktır. Her ne kadar kamuoyunda en çok tatil yapan kamu görevlisi olarak öğretmenler biliniyorsa da bu böyle değil. Öğretmenler bu kanuni resmi tatillerinde bile bir sonraki eğitim öğretim yılı için hazırlık yapıyor. Öğrenci ve öğretmenlerimize güzel ve huzurlu bir tatil diliyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Duran, Vali Yardımcısı Mehmet Emin Taşçı, Kurtaran ve öğretmenler, öğrencilere karnelerini dağıttı.