PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- Van'da, silah bırakma çağrısının çözüm sürecinin en önemli adımlarından biri olduğunu düşünen vatandaşlar, her zamankinden daha çok barışa yakın olunduğunu söyledi

VAN (AA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile yaptığı görüşme, vatandaşlar tarafından heyecanla karşılandı.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde çözüm sürecine ilişkin yapılan görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamanın çözüm süreci boyunca beklenen tablo olduğunu belirten vatandaşlar, çağrıyı, sürecin barışla sonuçlanması konusunda tarihi bir adam olarak nitelendiriyor.

Van'da fırıncılık yapan Soner Aygen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çağrıyla bölgede çok önemli gelişmelerin yaşanacağına inandığını söyledi.

Bölgede yıllardır yaşanan acıların ardından huzur ortamının sağlandığını ve artık annelerin ağlamadığını dile getiren Aygen, "Son çağrıyla birlikte bölgedeki huzur ve mutluluk artacak, bununla birlikte kentimize aş ve gelecektir. Buna inanıyoruz. Artık insanlar arasında ayrımcılık olmayacak, insanlar birlik içinde yaşayacak. Yıllardır beklediğimiz adımların atılması bizi mutlu ediyor" dedi.

Lokantacı Mehmet Sıddık Özgüleç ise silahların bırakılarak demokratik siyasetin önünün açılmasının bölge için çok önemli bir gelişme olacağını ifade etti.

Özgüleç, PKK 'nın silah bırakmasının olumlu yansımalarının kısa zamanda görüleceğini bildirerek, "Silahlar bırakılırsa çok güzel olur. Bunu herkes istiyor, yıllardır biz de bunu bekliyoruz. Böylece ülkemize barış ve kardeşlik gelir. Herkes birlikte mutluluk içinde yaşar. Yıllar önce insanlar mahkemeye gittiğinde kendi diliyle kendini ifade edemiyordu ancak şimdi mahkemelerde Kürtçe konuşmak serbest. Kürtçe eğitim veren okullar açıldı. Bunlar çok önemli ve güzel gelişmeler. Allah'ın izniyle barışın gelmesinin ardından bölgenin daha güzel olacağına inanıyoruz. Bu topraklar hepimizin, kardeşçe yaşamak istiyoruz" diye konuştu.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde yapılan ortak açıklamanın bu güne kadar atılan en güzel adımlardan biri olduğunu vurgulayan memur Metin Çelenk de ülkede yaşayan Kürt, Türk, Laz, Çerkes, herkes için çözüm sürecinin bölgeye huzur ve barış getireceğine olan inançlarının her geçen gün arttığını vurguladı.

Çelenk, bölgedeki gençlerin en önemli sorunlarından birinin de işsizlik olduğuna dikkati çekerek, çözüm sürecinin barışla sonuçlandırılmasıyla bölgedeki işsizlik sorunun ortadan kalkacağına inandığını bildirdi.

PKK'nın silah bırakmasının bölgeye olumlu yansımalarının olacağını söyleyen işçi emeklisi Kinyas Maskan ise "Huzur ortamı olursa kentimizi ziyaret eden turist sayısı da artar. esnafların sıkıntısı da giderilir. Siyaset ortamında çalışmalar daha hızlı yürütülür. Herkes istediği düşüncesini daha rahat söyler. Barış ve huzur bölgede hakim olur" dedi.

Dersane öğrencisi Taner Altın da bütün ülkenin huzuru, refahı ve mutluluğu için çözüm sürecinin çok önemli olduğunu dile getirerek, "Son dönemlerde yürütülen projeler biz gençler için de çok önemli. Tüm kesimler bu çalışmalara destek verirse daha güzel bir ülkede yaşayabiliriz. Gençler olarak huzurlu bir ülkede yaşarsak geleceğe daha güvenle bakarız" ifadelerini kullandı.