PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- Van'da, çözüm sürecine ilişkin Dolmabahçe'de gerçekleştirilen ve PKK'ya silah bırakma çağrısına sivil toplum kuruluşu, iş dünyası ve eğitim camiasından destekler devam ediyor - YYÜ Rektörü Prof. Dr. Battal: "Cumhurbaşkanımızın talimatı ve girişimleriyle başlayan huzur ortamı her geçen gün yeni gelişmelerle daha da pekişiyor, son atılan adım da bu çerçevede atılan önemli adım"

VAN (AA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile yaptığı görüşme sivil toplum kuruluşu, dünyası ve  eğitim camiasından destek görüyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde çözüm sürecine ilişkin yapılan görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamanın ülkenin geleceği adına çok önemli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Battal, bölgede bundan sonra huzur ve güven ortamının sağlanması konusundaki çalışmaların pekiştirildiğini söyledi. 

Bölgede görev yaptığı 25 yıllık süre içinde yaşanan sıkıntılara tanıtlık ettiğini, insanların huzura, mutluluğa, güvene ve barışa susadığını ifade eden Battal, "Cumhurbaşkanımızın talimatı ve girişimleriyle başlayan huzur ortamı her geçen gün yeni gelişmelerle daha da pekişiyor, son atılan adım da bu çerçevede atılan önemli adım" dedi.

Yapılan görüşme ve çağrının bölgedeki refahı artırarak huzuru da pekiştireceğine olan inançlarının tam olduğunu vurgulayan Battal, "Bu gelişmeler aynı zamanda üniversitemize de yansıyacak. Üniversitemize gelen öğrenci profilinin heterojen bir profil olmasını istiyoruz. Önümüzdeki dönemlerde inanıyorum ki bu üniversitemize direkt şekilde yansıyacak. Bölgenin huzuru güveni aynı şekilde üniversitelerin huzuru ve güveni demektir. Bu nedenle yapılan çağrıyı çok olumlu buluyoruz. İnşallah bundan sonra da bu çağrının devamı gelir ve bölgemiz yıllardır yaşadığı sorunları bir daha yaşamamış olur" diye konuştu.

Çözüm sürecinin konuşulmasını bile insanları heyecanlandırdığını, iki yıldan bu yana bölgede yeni acıların yaşanmadığına dikkati çeken Battal, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesinin de süreçle birlikte hızlanacağını vurguladı.