Pomza taşından boya ürettiler

Pomza taşından boya ürettiler
Pomza taşından boya ürettiler
- Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle inşaat sektörüne katkı sunmak için pomzadan boya üretti - Rektör Prof. Dr. Battal: "Pomza katkısıyla elde edilen boya, çok daha dayanıklı, etkin ve güçlü bir sonuç verdi" - Proje Koordinatörü Doç. Dr. Akbaş: "Bizim kullandığımız teknik açısından Türkiye'de bir ilk oldu. Sadece mikronize malzeme haline getirerek, bunu daha ileriki kademelerde kullanıyoruz. Bu sektördeki denemelerimiz bir ilkti ve iyi sonuçlar elde ettik"

VAN (AA) - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle inşaat sektörüne katkı sunmak için pomzadan boya üretti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen, YYÜ Proje Destek Ofisi ile Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) işbirliğiyle bir boya fabrikasında uygulanan "Su ve Sentetik Bazlı Boya İmalatında Kullanılmak Amacıyla Mikronize Malzemelerin Hazırlanması" Projesi, Türkiye 'de ilk defa pomzadan boya üretiminin önünü açtı.

Proje ofisinde düzenlenen toplantıda, pomza taşından üretilen boya ile kurulan ünite tanıtıldı. Beraberindeki heyetle fabrikayı gezen Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, yaptığı konuşmada, Sanayi Tezleri Programı kapsamında üniversite-sanayi işbirliği konusundaki çalışmaların meyve vermeye başladığını söyledi.

Üretilen boyanın kendilerini mutlu ettiğini ve artık pomzanın boya sanayisinde kullanımının önünün açıldığını ifade eden Battal, şöyle devam etti:

"Pomza katkısıyla elde edilen boya çok daha dayanıklı, etkin ve güçlü bir sonuç verdi. Bu da bizi çok memnun etti. Üniversite ile sanayicinin işbirliği içerisinde yapılabilecek işlerin sanayicilerimizi daha ileriye taşıyacağını artık Van'da çok etkin bir şekilde gördük. Bu adımın daha farklı inşaat sektöründe de olumlu sonuçlar verebileceğini gördük. Şunu bir kez daha gördük ki üniversite ile sanayi el ele verdiği zaman çok iyi işler başarıyor." 

- Projeyle inşaat sektörüne dayanıklı boya kazandırıldı

Proje koordinatörü Doç. Dr. Esvet Akbaş ise proje kapsamında fabrikada bir ünite kurduklarını ve bölgede çok yaygın olan pomzadan esinlendiklerini belirterek, şunları kaydetti:

" Dünya pomza rezervinin yüzde 40'ının bulunduğu Türkiye'de, rezervin yüzde 60'ına yakını bu bölgemizde. Fakat bunlar daha çok ham madde olarak satılıyor. Biz bunu ham maddeden çıkararak endüstriyel ürün haline getirmek istedik. Bu amaçla boya fabrikasıyla ortak çalışmalar yaptık ve pomzadan elde ettiğimiz değerlerle boyanın kalitesini daha da artırdığımızı, izolasyon malzemesi olarak çok daha kaliteli bir ürün elde ettiğimizi gördük. Bu da hem bu bölgeye hem ilimize hem de üniversite sanayi işbirliğine büyük katkı sağlayacak."

Pomzayla boya üretiminin sektör için önemli olduğunu anlatan Akbaş, "Kullandığımız teknik açısından Türkiye'de bir ilk oldu. Sadece mikronize malzeme haline getirerek, bunu daha ileriki kademelerde kullanıyoruz. Bu sektördeki denemelerimiz bir ilkti ve iyi sonuçlar elde ettik" diye konuştu.

Bunun ticarileşeceğini ifade eden Akbaş, "Üniversitelerde çok önemli çalışmalar yapılıyor ancak büyük çoğunluğu ticarileşemiyor, raflarda kalıyor. Bu tür çalışmalarla biz daha fazla sanayiye dokunur, daha hayatımızın içerisinde çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Bunların da örnek olacağını tahmin ediyoruz" dedi.