Ramazana doğru

Ramazana doğru
Ramazana doğru
VAN (AA) - Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, ramazan ayında sağlıklı ve yeterli beslenmenin insan sağlığına önemli etkilerinin olduğunu...

VAN (AA) - Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, ramazan ayında sağlıklı ve yeterli beslenmenin insan sağlığına önemli etkilerinin olduğunu bildirdi.

Ramazan ayı öncesi oruç tutacak olan vatandaşların dikkat etmesi gereken konularla ilgili uyarılarda bulunan İmren, sıcak yaz günlerinde oruç tutan insanların sağlıklarına daha fazla önem vermesi gerektiğini söyledi.

İmren, oruç tutan insanların iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli davranmaları gerektiğini vurgulayarak, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 3 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 15-16 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır."

Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif yiyeceklerin ya da çorba, zeytinyağlı yemekler ve salatadan oluşan bir öğünün tercih edilmesi gerektiğine dikkati çeken İmren, gün içinde aşırı acıkma problemi olanların, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi, aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durmasının uygun olacağını belirtti.

İmren, "Ramazanın sıcak yaz günlerine rastlaması nedeniyle oruç tutanların sıcaklıkların etkisiyle artan terlemeyle yeterince sıvı alınmazsa, su ve mineral kaybı sonucu, bayılma, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, beyin damar hastalığı, diyabet, kan yağlarında yükseklik, obezite, kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olanların oruç tutma konusunda kendilerini takip ve tedavi eden hekimlerin tavsiyelerini alması gerekir" ifadelerini kullandı. 


  ETİKETLER:

  obezite

  ,

  Van

  ,

  Ramazan

  ,

  Diyabet

  ,

  Beslenme

  ,

  Kalp

  ,

  iftar

  ,

  Uzak

  ,

  böbrek

  ,

  sıcak

  ,

  beyin