Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak Van'da

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak Van'da
Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak Van'da
- Kamalak: "IŞİD'i doğuran sebepler nelerdir, onun eline o silahları veren kimlerdir, perdenin gerisinde kimler var? Sakın bunlar dün Çanakkale'de dedemizi şehit edenlerin torunları olmasın"

VAN (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "IŞİD'i doğuran sebepler nelerdir, onun eline o silahları veren kimlerdir, perdenin gerisinde kimler var? Sakın bunlar dün Çanakkale'de dedemizi şehit edenlerin torunları olmasın" dedi.

Kamalak, partisinin Van il başkanlığınca bir otelde düzenlenen 4. Olağan Kongre'de, yaptığı konuşmada, İslam birliğinin kurulmasında görev alacak kardeşleriyle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

İslam tarihinde Kürtlerin çok önemli bir yeri olduğunu dile getiren Kamalak, İslam coğrafyasının dağıldığı bir dönemde çıkarak herkesi bir araya getiren komutan Selahaddin Eyyubi'nin de bir Kürt olduğunu söyledi.

Selahaddin Eyyubi için Kürt, Türk veya farklı bir milletin önemli olmadığını, önem verdiği ortak değerin İslam olduğunu vurgulayan Kamalak, şöyle devam etti:

"Kürt kardeşlerimiz son derece dindardır ve merttirler ama neticede gelinen noktada ayrılık rüzgarları esmeye, estirilmeye başladı. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sunni, hepsi kardeştir. Şu halde gelin kardeşlerim gelin bu birlikteliği tesis edelim. Küresel emperyalizmin, ırkçı siyonizmin oyunlarına gelmeyelim. Şu anda Müslüman kardeşlerimiz küresel emperyalizmin ürettiği silahlarla 'Allah'u Ekber' diyerek bir birini katlediyor. Ölen de öldüren de cehennemliktir. Yazıktır, bu oyunu bozmamız lazım. Elbette geç de olsa İslam birliği kurulacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Kamalak, bölgedeki ülkelerin durumlarına dikkati çekerek, 1. Dünya Savaşı sonrası ayrılan Irak, Suriye, Libya gibi ülkelerin bir türlü huzura kavuşamadığını, bunu da Müslümanların ortak düşmanları tarafından sağlandığını vurguladı.

Üç günlük Avrupa gezisinden bahsederek, Avrupa'yı İslam korkusunun sardığını ifade eden Kamalak, ziyaretlerinde bu yargıyı kırmak için yaptığı konuşmalarından bazı bölümleri salondakilerle paylaştı.

Konuşması sırasında söz alan bir delegenin IŞİD terör örgütüyle ilgili de konuşmasını istemesi üzerine Kamalak, şunları kaydetti:

"IŞİD'i doğuran sebepler nelerdir, onun eline o silahları veren kimlerdir, perdenin gerisinde kimler var? Sakın bunlar dün Çanakkale'de dedemizi şehit edenlerin torunları olmasın. Bu oyunu bozmamız lazım. Merkez Parti 'nin kurucu genel başkanı Abdurrahman Karslı bir açıklama yaptı. 'Falan parti, bir dış alem projesidir' dedi. Amerika, İsrail ve İngiltere'nin projesi dedi. Bu proje ilk başta Erbakan'a teklif edildi. Bugün IŞİD çıktı, Suriye çökertildi, Irak üç parçaya bölündü, Libya kıyıma uğradı. Kimin işine yarıyor bunlar, tabii ki İsrail'in ama kardeşin kardeşi öldürmesine kati suretle karşıyız. Üzerimize tanklarla yürüdüklerinde bile pes etmedik, yolumuza devam ettik."

Konuşmalar sonrası tek listeyle seçime giren Özay İlhan, delegelerin çoğunluğunun oyuna alarak tekrar il başkanlığına seçildi.