Sağlık çalışanlarından terör tepkisi

Sağlık çalışanlarından terör tepkisi
Sağlık çalışanlarından terör tepkisi
VAN (AA) - Muradiye Devlet Hastanesi çalışanları son günlerde sağlık personellerine yapılan terör saldırılarını kınadı.Hastane önünde toplanan sağlık...

VAN (AA) - Muradiye Devlet Hastanesi çalışanları son günlerde sağlık personellerine yapılan terör saldırılarını kınadı.

Hastane önünde toplanan sağlık çalışanları adına açıklama yapan Muradiye Devlet Hastanesi Başhekimi Barış Karasu, haziran ayından bu yana tırmanışa geçen saldırılarla genç, yaşlı, çocuk, bebek demeden tüm halkı hedef alan eli kanlı terör örgütünün, sağlık çalışanlarına, ambulanslara ve hastanelere yönelik saldırının devam ettiğini söyledi.

3 sağlık çalışanın terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybettiğinin anımsatan Karasu, "Aile hekimimiz Dr. Abdullah Biroğul memleketi Diyarbakır'da, sağlık memurumuz Eyüp Ergen ve ambulans şoförü Şeyhmus Dursun memleketleri Şırnak'ta uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edildiler. Onlarca çalışanımız alıkonuldu, ambulanslarımıza, hastanelerimize ateş edildi, sağlık hizmetleri aksatılmaya çalışıldı. Son olarak Şemdinli'deki devlet hastanemiz bombalı saldırı sonucunda neredeyse kullanılamaz hale getirildi."

Saldırıda en büyük zararı sağlık hizmeti bekleyen halkın gördüğünü bildiren Karasu, vatandaşın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetlediklerini ifade etti.

Tek amaçları hayat kurtarmak, insanların sağlığına hizmet etmek olan çalışanların, bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul etmediklerini söyleyen Karasu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar, en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir. Çalışanlarımızın ve masum insanların hayatlarına kastedilerek gerçekleştirilen bu eylemler, terör örgütünün insani değerlerden ne kadar uzaklaştığının da kanıtı niteliğindedir. Hiçbir dinde, hiçbir kültürde yeri olmayan acizlik göstergesi bu saldırılar ve bu çağdışı anlayış, dünya medeniyetine önderlik etmiş bu topraklarda, kendine yer edinemeyecektir. Hastanelerimizde çalışanlarımızın güvenliği için gereken tedbirler alınıyor, güvenlik güçlerimiz terör örgütüne yönelik operasyonlarına aralıksız devam ediyor. Ancak, unutmayalım ki teröre karşı en büyük cevap, en büyük mücadeleyi birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, birbirimize sımsıkı kenetlenerek verebiliriz. Bizler tüm engellemelere rağmen din, dil, ırk ayrımı gözetmeden insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda binlerce yıldır kardeşçe yaşayan insanımızın sağlığını daha ileriye taşıma gayreti içinde olacağız. Terör bizi asla yıldırmayacak ve asla amacına ulaşamayacak. Terör değil, kardeşlik diyen gönüller, şifa veren eller kazanacaktır."