Saray'da "Sosyal Yaşam Merkezi" hizmete açıldı

Saray'da "Sosyal Yaşam Merkezi" hizmete açıldı
Saray'da "Sosyal Yaşam Merkezi" hizmete açıldı
VAN (AA) - Saray Kaymakamlığı tarafından yapılan "Sosyal Yaşam Merkezi" düzenlen törenle hizmete açıldı.Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)...

VAN (AA) - Saray Kaymakamlığı tarafından yapılan " Sosyal Yaşam Merkezi" düzenlen törenle hizmete açıldı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) bünyesinde, çok fonksiyonlu hizmetlerin sunulması için yapılan merkezde, vatandaşların boş vakitlerini değerlendirilmesi, kişisel gelişim ve el becerilerine katkı sunması amacıyla birçok faaliyet yürütülüyor. 

Gün içinde kadınların akşam da erkeklerin kullanacağı merkezde, kadınlara dikiş-nakış, örgü, okuma-yazma kursları verilecek.

Kadınlara spor yapacakları, müzik dinleyebilecekleri, bilgisayar öğrenebilecekleri mekanları da sunan merkezde, çocuklar için de oyun ve gelişim alanları bulunuyor.

Özelikle mahallelerden ilçe merkezine gelerek işi bittikten sonra ilçede bekleyecek kadınlar da merkezi rahatlıkla kullanabilecek.

Erkekler için de birçok sosyal etkinliğin yapıldığı merkezde, vatandaşların bilinçlendirilmesi, kişisel gelişimlerine katkı sunulması, çeşitli spor aktivitelerinden faydalanmasının sağlanması ve kahvehane ortamlarından uzaklaştırılması hedefleniyor.

Ayrıca merkez bünyesinde haftanın belirli günlerinde vatandaşları ziyaret edecek gönüllü doktorlar, onları çeşitli hastalıklarla ilgili hem bilgilendirip hem de eğitim verecek.

SYDV Müdürü Şahabettin Hamarat, yaptığı açıklamada, şuan itibariyle yeni merkezden yaklaşık 180 kişinin hizmet aldığını belirtti.

İlçenin sosyal imkanlarının kısıtlı olduğunu belirten Hamarat, "Merkezimiz ilçeli vatandaşlar açısından çok önemli bir sosyal etkinlik alanı oldu. Gerek kadınlar gerek erkek gerekse çocuklar açısından çok faydalı olacağına inanıyorum. Vatandaşlarımızın burası sayesinde artık boş vaktini en iyi şekilde değerlendirecek. Emeği geçenlere de çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından Sosyal Yaşam Merkezinin açılış kurdelesini, Vali Aydın Nezih Doğan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, İl Alay Komutanı Jandarma Pilot Kurmay Albay İrfan Kızılaslan ve Özalp Kaymakamı İsmail Çiçek birlikte kesti.

Ardından merkezi gezen davetliler vatandaşlarla sohbet etti.

Merkeze gelen kadınlar, merkezin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.