Seçmene baskıya tepki

Seçmene baskıya tepki
Seçmene baskıya tepki
- AK Parti Van Milletvekili Kayatürk: - "Dünya kadar tehdit var bize karşı. İnsanlar şikayetlerini dile getiremeyecek kadar korkuyorlar. 'Şikayet edersem başıma yeni bir şey mi gelecek' diye düşünüyorlar"

VAN (AA) - AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, seçim çalışmaları sırasında milletvekili adaylarının, partililerin ve vatandaşların tehdit edildiğini, insanların şikayetlerini dile getiremeyecek kadar korktuğunu bildirdi. 

Kayatürk, İpekyolu İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim çalışmalarını yoğunlaştırdıkça, Büyükşehir Belediye Başkanı, HDP İl Eş Başkanları, parti yöneticilerinin sürekli kendini ve milletvekillerini hedef alan açıklama yaptığını söyledi.

Önceki dönem vaat ettiği projelerin yüzde 90'ına yakınını gerçekleştirmenin gururunu yaşadığını belirten Kayatürk, Van'ın büyükşehir statüsü kazandığını, yollarının tamamen yenilendiğini, sınır kapısının aktif edilmesi için çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.  

Bu yıl içinde 7 bin 160 kişinin çalışacağı tekstil kentin kurulmasının tamamlanacağını ve gençlere çok önemli bir iş kapısının yaratılacağını vurgulayan Kayatürk, tekstil kentte söz verdiği sayıda Vanlı genci çalıştırmayan yatırımcının hak sahipliğinin iptal edilerek, sıra bekleyen diğer yatırımcıya verileceğini dikkati çekti.

- "Özerklik ilan edeceğiz derseniz kimse 3 milyar dolar yatırım yapmaz"

Seçimlerden önce turizm sektörünü canlandıracaklarının sözünü verdiklerini ancak bunun gerçekleşmediğini anımsatan Kayatürk şöyle konuştu:

"Siz kalkıp seçimden bir hafta önce Kürt halkını kandırmak için 'Seçimden sonra özerkliğimizi ilan edeceğiz, ne pahasına olursa olsun bunu yapacağız' derseniz kimse buraya 3 milyar dolar yatırım getirmez. Küçük bir alışveriş merkezi yapılıyor şu anda. O alışveriş merkezinin yerini verinceye kadar adamın annesinden emdiği süt burnundan geldi. Gelecek yatırımcı tehdit edildikçe, haraç toplandıkça, insanlar kamplara götürülerek orada faturalar kesilerek onlardan tehdit üzerine para alındıkça hangi yatırımcı buraya gelir. Biz buna rağmen turizm yatırımları olsun dedik." 

Kayatürk, parti olarak bugüne kadar HDP'ye yapılan bütün saldırıları kınayıp, lanetlediklerini, Mersin ve Adana'daki saldırıların hemen ardından bütün parti organlarının tepkisini dile getirdiğini ifade ederek, "Erzurum'daki saldırıyı da hangi derin yapı yaptıysa yapsın, onu da kınıyor, lanetliyoruz. Ama bugüne kadar bana ve milletvekili arkadaşlarıma saldırılar yapıldı tek bir HDP'linin çıkarak kınama cesareti gösteremediğini gördük" ifadesini kullandı. 

Seçim çalışması yapan partililerinin de sürekli tehdit edildiğini söyleyen Kayatürk, " Dünya kadar tehdit var bize karşı. İnsanlar şikayetlerini dile getiremeyecek kadar korkuyorlar. 'Şikayet edersem başıma yeni bir şey mi gelecek' diye düşünüyorlar. Geçtiğimiz seçimde toplantı yaptığımız eve giden bir grup, ev sahibinin bütün camlarını kırdı, aracını tahrip etti. Ertesi gün geçmiş olsun demeye gitmek istedik ama ev sahibi 'Allah aşkına gelmeyin yoksa daha büyük zarar verecekler' dedi. Ama bu dönem devlet çok ciddi önlemler alıyor. Özellikle sandık günü kimsenin başına bir şey gelmemesi için devlet canla başla çalışıyor. HDP'nin baskı yapmadığı söylemlerine kimse inanmaz" diye konuştu.