Şehit jandarma er son yolculuğuna uğurlandı

Şehit jandarma er son yolculuğuna uğurlandı
Şehit jandarma er son yolculuğuna uğurlandı
- Şırnak'ın Silopi ilçesinde teröristlerce düzenlenen roketatarlı saldırıda şehit düşen jandarma er Abdulhalit Aras'ın cenazesi, memleketi Van'da toprağa verildi - Törene, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katıldı

VAN (AA) - Şırnak'ın Silopi ilçesinde teröristlerce düzenlenen roketatarlı saldırıda şehit olan jandarma er Abdulhalit Aras'ın cenazesi, Van'ın Tuşba ilçesinde defnedildi.

Van'a getirilen şehidin naaşı, Van Asker Hastanesinden alınarak Düzyol Mahallesi'ndeki babaevine götürüldü. Helallik alınmasının ardından Aras'ın cenazesi, Yukarı Norşin Camisi'ne taşındı.

Şehidin cenazesiyle camiye gelen ve ayakta durmakta zorlanan babası Sami Aras ile amcası Ferzende Aras'ı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Van Müftüsü Nimetullah Arvas ve askerler teskin etmeye çalışırken, şehidin yakınları da tabuta sarılarak ağıtlar yaktı. Bu sırada sinir krizi geçiren bazı kadınlara cami önünde hazır bekletilen sağlık ekipleri müdahale etti.

Bakan Eker'e sarılan amca Ferzende Eker, "Ciğerimiz yanıyor sayın Bakanım. İnsanın yüreği yanıyor. Anlayın bizi. Bizim acımız çok büyük. Bütün dünya görsün bizim acımızı" dedi. 

Şehidin babası da Kürtçe, "Ceylan gözlüm, senin cenaze törenine mi gelecektim? Ben sana kurban olayım oğlum" diye ağıtlar yaktı. Şehit babasının ağıt yaktığı sırada cenaze törenine katılan vatandaşların büyük bir bölümü de gözyaşlarını tutamadı.

Cenaze namazını kıldıran Van Müftüsü Nimetullah Arvas, şehidi ebediyete uğurlamak için bir araya geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Peygamber efendimiz bir Hadis-i Şerifinde kıyamet gününde iki göze ateş değmeyeceğini bunlardan birinin de Allah yolunda nöbet tutan gözler olduğunu buyurmuştur. Efendimizin müjdesine nail olan şehidimiz için burada bulunuyoruz. Allah milletimizi ve ülkemizi bu belalardan ve terörden muhafaza eylesin. Bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun. Milletimizin başı sağolsun" dedi. 

Kılınan namazın ardından omuzlarda taşınan şehit Aras'ın cenazesi, Tuşba Belediyesine ait cenaze aracıyla Akköprü Mezarlığı'ndaki şehitliğe götürüldü.

Törene katılanlar, "Şehitler ölmez vatan bölünmez ve kahrolsun PKK " sloganı attı. Bazı şehit yakınları, cenazeye saygı gösterilmesi ve sessizce defin işleminin yapılmasını istedi.

Şehidin cenazesi, mezarlıkta saygı atışının ardından dualar eşliğinde toprağa verildi.

Törene katılan Eker, tabuta sarılı bayrağı şehidin babasına verdikten sonra, kendisini teselli etti.

Şehit Aras, Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı General Zeki Durnalık Kışlası nöbet kulübesine, bölücü terör örgütü mensubu bir grup terörist tarafından düzenlenen roketatarlı saldırı sonucu yaralanmış, kaldırıldığı Şırnak Devlet Hastanesi'nde şehit olmuştu.