Sınırdan donma tehlikesi geçiren Afganistanlı kaçaklar

Sınırdan donma tehlikesi geçiren Afganistanlı kaçaklar
Sınırdan donma tehlikesi geçiren Afganistanlı kaçaklar
- Van'ın Çaldıran ilçesinde donmak üzereyken bulunan 33 Afganistan uyruklu kaçak göçmenden durumu ciddi olan 4'ü çocuk 5 kişinin tedavilerine, YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezinde devam ediliyor - Tedavi gören çocukları ziyaret eden YYÜ Rektörü Prof. Dr. Battal: "Bir kez daha şunu gördük, ülkemiz her türlü sıkıntı yaşayan insanlara kucağını açıyor. Bu durumda da biz gereken müdahaleyi yaptık"

VAN (AA) - İran'dan çıktıkları umut yolculuğunda, Çaldıran ilçesi sınırında donmak üzereyken bulunan 33 Afgan uyruklu kaçak göçmenden, durumları ciddi olan 4'ü çocuk 5 kişinin tedavilerine devam ediliyor.

İran İslam Cumhuriyeti'nden yasa dışı yollarla Türkiye 'ye geçmek isterken Çaldıran 1. Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Hangediği Hudut Karakolunda görevli askerler tarafından donmak üzereyken bulunan, ardından getirildikleri Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezinde tedavileri süren Afgan çocukları ziyaret eden YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, çocukların sağlık durumları hakkında Doç. Dr. Murat Doğan'dan bilgi aldı.

"Suanna" adındaki iki yaşındaki Afgan çocuk ile yakından ilgilenen Rektör Battal, Çaldıran Devlet Hastanesinden sevk edilen çocukların sağlık durumuyla ilgili AA muhabirine açıklama yaptı.

Prof. Dr. Battal, hastanelerinde gerekli müdahalelerin yapıldığını, 4 çocuktan 3'ünün durumunun iyi olduğunu, birisinin ise hayati tehlikesinin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Tabii ki bu olay hepimizi üzdü. İnsanlar ümide koşuyorlar. Ortadoğu 'daki bu sıkıntılı durumların bir an önce sona ermesi gerektiği, Sayın Cumhurbaşkanımızın defaten vurguladığı gibi bu tür durumlar da ortaya koyuyor. Bir an önce bütün ülkeler huzura ermeli, normalleşmeli. Ama bir kez daha şunu gördük, ülkemiz her türlü sıkıntı yaşayan insanlara kucağını açıyor. Bu durumda da biz gereken müdahaleyi yaptık. Bundan dolayı doktorlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah o hayati tehlikesi devam eden çocuğumuz da hayata tutunur. Bütün Afganistanlı kardeşlerimize de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

Hastaneye getirildiklerinde 3 çocuğu yoğun bakım servisine aldıklarını anlatan Doç. Dr. Murat Doğan ise sağlık durumlarının geldiklerinde çok kötü olduğunu, vücut sıcaklıklarının ölçülemeyecek derecede olduğunu bildirdi.

Ancak, yapılan tedavilerin olumlu sonuç vermesiyle çocuklardan 2'sinin durumunun düzeldiğini ve servise alındığını aktaran Doğan, yoğun bakımda kalan diğer çocuğun ise karaciğerinde kanama tespit edildiğini söyledi.

Doç. Dr. Doğan, "Çok şükür onun da karaciğer kanaması kontrol altına alındı. Akciğer havalanması eskisine göre çok daha iyi. Yarından itibaren uyandırmaya, bazı ilaçları azaltmaya başlayacağız. İnşallah onun da toparlamasını bekliyoruz. Sağlık durumları iyi olan diğer çocuklar da 48 veya 72 saat sonra taburcu edilebilecek duruma gelecektir" diye konuştu.

Açıklamanın ardından, servisteki hemşirelerin Afgan çocuk Suanna'yı kucaklarında doyurması ve Farsça bilen çalışanların yaşadığı korkuyu üzerinden atamayan, şu ana kadar da hiç konuşmayan kız çocuğuyla kurduğu sıcak diyalog da görüntülendi.

İran İslam Cumhuriyeti'nden yasa dışı yollarla Türkiye'ye geçen, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 33 Afgan uyruklu kaçak göçmen, önceki gün sabah saatlerinde, Çaldıran 1. Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Hangediği Hudut Karakolunda görevli askerler tarafından donmak üzereyken bulunmuştu.

6'sı çocuk, biri kadın 7 kişinin hayatını kaybettiği olayda, 20 kişi ise sağlık kontrolü için Çaldıran Devlet Hastanesine kaldırılmıştı. Burada yapılan ilk kontrollerde sağlık durumları ciddi olan 4'ü çocuk 5 kişi ise YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezine sevk edilmişti.