Sorunlu okulların imdadına "AMB" yetişiyor

Sorunlu okulların imdadına "AMB" yetişiyor
Sorunlu okulların imdadına "AMB" yetişiyor
- Van'ın Gürpınar ilçesinde "Acil Müdahale Birimi" kuran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kırsaldaki okulların onarımlarını yapıp, ihtiyaçlarını karşılıyor - Gürpınar Milli Eğitim Müdürü Tunç: - "Fiziki anlamda sıkıntıları bulunan okullarımızı tamir etmek, ihtiyaçlarını gidermek amacıyla öz kaynaklarımızla birim oluşturduk"

VAN (AA) - Gürpınar ilçesinde okulların onarım ve bakım sorunlarını kısa sürede çözmek için "Acil Müdahale Birimi" (AMB) kuran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okulların eğitime daha hızlı ve eksiksiz devam etmesini sağlıyor.  

Büyüklüğü ve nüfusun dağınık yaşaması nedeniyle başta ulaşım, sağlık, eğitim olmak üzere bazı alanlarda sıkıntılar yaşayan Gürpınar'da, öğrencilerin eğitim hizmetlerinden geri kalmaması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde AMB kuruldu.

Birim, ilçede ihata duvarı ve çatı yapımı, su tesisatı, kapı, pencere yenilenmesi gibi sıkıntıları çözmek için özveriyle çalışıyor. 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin büyüklüğü nedeniyle özellikle eğitim hizmetlerinin sunumunda sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Bunların okulların fiziki yapısından kaynaklanan sıkıntılar olduğunu ifade eden Tunç, bu yıl eğitime çoklu bakış açısıyla yaklaştıklarını ve okulların fiziki eksiklerini düzeltme yolunda çalışma yaptıklarını belirtti.

Tunç, şöyle konuştu:

"Bu amaçla bir acil müdahale birimi kurduk. Fiziki anlamda sıkıntıları bulunan okullarımıza katkı sunuyor ve öz kaynaklarımızla ihtiyaçlarını gideriyoruz. Bu birimle ihata duvarı olmayan okullarımıza duvar, çatısız okullarımıza çatı yapıyoruz. Fiziksel anlamda devletimizi zarara uğratmadan, devletten hiçbir talepte bulunmadan bu işleri yapıyoruz. Bunları yaparken devletin herhangi bir kaynağını kullanmıyoruz. Tanıdığımız iş adamları ve esnaflardan malzeme alıp, ekibimizle okulların ihtiyaçlarını gideriyoruz." 

- "Problemleri kısa sürede çözüyoruz"

Birimde, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün sağladığı destekle işçi çalıştırdıklarını anlatan Tunç, bu 5 işçinin duvar, çatı, tesisat, fayans işlerinde usta olduğunu dile getirdi.

Bu yolla okullardaki problemleri kısa sürede çözdüklerini anlatan Tunç, ekibin bugüne kadar 5 okulun eksiklerini giderdiğini ifade etti.

Yazın 4 okulun tamiratını yaptıklarını anımsatan Tunç, "10 günde ihata duvarı eksik 5 okulun işi bitecek. Bunun dışında yine bazı çalışmalarımız var. Hedefimiz yıl sonuna kadar ilçedeki tüm okullarımızın fiziksel sıkıntılarını gidermektir" dedi.

Geçen yıl ilçeye bağlı Yolaltı Mahallesi'ndeki ilkokula atandığını, okulun ihata duvarı sıkıntısı üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurduğunu anlatan Kırşehirli öğretmen Yeliz Altınsoy ise "Okula duvar yapılıyor. Bu bizi çok mutlu etti. Bu öğrencilerimizin güvenliği açısından çok önemliydi. Okula bir şeyler yapılınca mutlu oluyorum. Bu birimin olması çok güzel. Böylece öğrencilerin eğitim sıkıntıları gideriliyor" dedi.