Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler

Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
- Van'da bazı siyasi partiler, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi camiye yönelik terör saldırısını kınadı

VAN (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi camiye yönelik terör saldırısı Van'daki bazı siyasi partilerin temsilcilerince kınandı.

AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, yaptığı açıklamada Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'nin önemli bir tarihi miras olduğunu söyledi.

Söz konusu saldırının tesadüf olmadığını kaydeden Soğanda, şöyle dedi:

"Bakıldığı zaman geçtiğimiz yıl yaşanan Kobani olayları da Müslümanlar için en kutsal günlerden biri olan Kurban Bayramı'nda gerçekleştirildi. Bayram günlerinde bu tür olaylar olmaz, barış ve kardeşlik hakim olur. Ancak bu olaylar sırasında Kur'an kursları yakıldı. İslam'ın en büyük alimlerinden biri olan Bediüzzaman Said Nursi için yaptırılan külliye yakılarak tahrip edildi. Diyarbakır'da da önemli bir tarihi miras olan Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'ye saldırı düzenlendi. Daha önce de 4 ayaklı minare saldırı sonucu tahrip edilmişti. Bunlar tesadüf değildir." 

Bölgede islami hassasiyeti olan değerlere yönelik saldırıların gerçekleştirildiğine dikkati çeken Soğanda, şunları söyledi:

"Van'daki olaylar sırasında külliyeyi koruyan bir kişi hayatını kaybetmişti. Diyarbakır'da da dört ayaklı minareyi korumak isteyen Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü. Sadece tarihi yapılar değil, insanlara karşı saldırılarda söz konusu. Geçmiş dönemlerde de CHP zihniyetinin camileri kapatma ya da ahıra dönüştürme gibi durumları söz konusuydu. Son dönemlerde de bölgede bu tür sıkıntılar yaşanıyor. Bunlardan vazgeçilmelidir. Seçim döneminde HDP'nin dini hassasiyetleri gözardı eden açıklamaları söz konusuydu. Bu da geçmişteki CHP zihniyetinin taklit edildiğini gösteriyor. Biz tarihi mekanlara yönelik saldırıları kınıyoruz."

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Van İl Başkanı Rasim Saygın da İslam'ın şiarlarına saldıran zihniyeti lanetlediklerini ifade etti.

PKK'nın çatışmaları şehir merkezlerine taşımasıyla bir bütün olarak halkın mağdur olduğunu, masum çocukların katledildiğini, hastaların tedavi edilemediğini vurgulayan Saygın, tarihi mekanların, cami, medrese, hamam gibi mekanların mevzi, karargah gibi kullanıldığını dile getirdi. Saygın, şöyle devam etti:

"Sivil halkın bulunduğu mekanlara hendekler kazmak, barikatlar kurmak, bomba düzenekleri yerleştirmek, mayınlar döşemek ve roketatarlar kullanmak halkımızın maddi ve manevi olarak mağdur olmasına neden olmaktadır. Halkın benimsemediği, destek vermediği, sahiplenmediği öz yönetim ilanlarının yapılması ve hendeklerin kazılması ekonomik olarak bölge esnafını iflasın eşiğine getirdiği gibi halkımızın temel hak ve hürriyetlerini de kısıtlamaktadır." 

Saygın, Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii ve Paşa Hamamı'nın mevzi olarak kullanılması ve bomba düzeneklerinin yerleştirilmesi sonucunda operasyonların gerekçe gösterilerek yakıldığını anımsatarak, hendeklerin kazılması, iş makinelerinin yakılması nedeniyle itfaiyenin zamanında yangına müdahale edemediğini söyledi.

Tarihi mekanların ve ibadethanelerin çatışma alanı olarak kullanılmasının kabul edilemeyeceğini sözlerine ekleyen Saygın, "Bunu yapanları ve bunlara destek veren zihniyeti kınıyor ve lanetliyoruz. Camilerimize karşı bu fiili işleyenler bu yaptıkları saldırılardan derhal vazgeçip özür dilemelidir. Şehirlerdeki çatışmalar derhal durdurulmalıdır. Hendekler kapatılarak şehirlerde silahlar susturulmalıdır" sözlerine yer verdi.