"Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi

"Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi
"Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi
VAN (AA) - Van'Erciş ilçesinde hayata geçirilen "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi sona erdi.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim...

VAN (AA) - Van'Erciş ilçesinde hayata geçirilen "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi sona erdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve İş Kurumu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen proje kapsamında Erciş ilçesinde 17 sürü yöneticisi İlçe Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen törenle sertifika aldı.

Sertifika töreninde konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fevzi Altuner, küçükbaş hayvan sayısı olarak Van'ın ülke genelinde ilk sırada yer aldığını söyledi.

Altuner, tarım ve hayvancılık sektörünün işsizlik oranının düşmesine katkı sağlayan bir sektör olduğunu belirterek, "İlimizde de hayvancılık yoğun olarak yapılıyor. Özelikle küçükbaş hayvancılık konusunda ideal bir kent. 2,5 milyonun üzerinde koyun keçi varlığımız var" dedi.

Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nihat Çelik ise yetiştiricilikte sürdürülebilirliğin sağlanması için çobanlık mesleğinin sürdürebilir olması gerekmediğini vurgulayarak, "Ülkemizde yaklaşık 300 bin civarında küçük hayvan yetiştiricilerinin sesi olarak Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak biz de gerçekten bu çalışmayı destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Törene katılan Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, sürü yöneticilerine kepenekleri dağıttı.