"Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi

"Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi
"Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi
VAN (AA) - Van'ın Erciş ilçesinde "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi kapsamında eğitimleri sona eren kursiyerlere sertifika verildi.Gıda, Tarım ve...

VAN (AA) - Van'ın Erciş ilçesinde "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi kapsamında eğitimleri sona eren kursiyerlere sertifika verildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve İş Kurumu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen proje kapsamında, Erciş ilçesinde sürü yöneticisi kursiyerler İlçe Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen törenle sertifika aldı.

Sertifika töreninde konuşan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cihat Çağrı, 2 Mart'ta başlayan kursun sona erdiğini belirterek, 24 kursiyerin sertifika almaya hak kazandığını söyledi.

Proje kapsamında bu güne kadar 43 kursiyerin belge almaya hak kazandığını aktaran Çağrı, "Kurslara ilçemizde yoğun talep olmakta. Bu bakımdan 2015 yılı nisan ve kasım aylarında toplamda 45 kişilik 2 kursun düzenlenmesi planlanmakta. İlçemizde yaklaşık 2 bin 800 küçükbaş hayvan işletmesinde, 400 bin küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Bu bakımdan hayvan potansiyelinin yoğun olduğu ilçemizde sertifikalı sürü yönetimi elemanlarının olması mera kullanımı ve hayvan yetiştiriciliği açısından büyük önem arz etmektedir" diye konuştu.

Erciş Ziraat Odası Başkanı Barış Çelik ise halk arasında "çobanlık" olarak adlandırılan sürü yönetimi elamanlarının mesleki eğitimlerinin büyük önem arz ettiğini belirtti.

Törene katılan Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, kursiyerleri tebrik ederek kepeneklerini sürü yöneticilerine dağıttı.