Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Takva: "Bu lanetli bir iştir. Alçakça ve barbarca bir durumdur, anlamsızdır, katliamdır. Devlet egemendir. Egemenlik, tüm bağlantı ve işbirliği organizasyonunu hiç bir şüpheye mahal vermeden çözmeyi gerektirir" - MÜSİAD Van Şube Başkanı Baynal: "Türkiye'nin ve bölgenin istikrarsızlığını isteyen, Çözüm Süreci'ni sekteye uğratmak için çabalayan mihrakların eylemleri hedefine ulaşamayacaktır"

VAN (AA) - Van'daki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşanan terör saldırısına tepki gösterdi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanı Necdet Takva, saldırının bir katliam olduğunu ve bunu kelimelerle ifade etmekte güçlük çektiğini belirterek, ülkenin son 40 yılını bloke eden, çok fazla acıya neden olan benzer olayların geçmişte de yaşandığını anımsattı.

Yaşanan katliamların, barışa dair ümitlerin yeşerdiği, filiz verdiği dönemlerde meydana gelmesinin, getirilmesinin acı bir durum olduğunu vurgulayan Takva, yaşanan her katliamın insanlığın bir tarafını da havaya uçurduğunu belirtti.

Takva, toplumsal barışı tehdit eden bu ve benzeri olayları anlamlandırmak, yorumlamak için insanlığın bütünlüğünün korunması gerektiğine değinerek, şöyle konuştu:

"Farklı ırktan, meşrepten, fikirden ve şehirden bir grup genç insanın tamamıyla insani bir idealizm uğruna sosyal sorumluluk faaliyeti için bir aradalığını, sınırımızın hemen ötesinde ne için bir araya geldiği belirsiz maceraperest, lejyoner ve bir çapul organizasyonuyla, burnumuzun dibinde havaya uçurulması neye hizmet edebilir ki? Bunu nasıl okumalı, nasıl ifade etmeliyiz? 

Bu, lanetli bir iştir. Alçakça ve barbarca bir durumdur, anlamsızdır, katliamdır. Devlet egemendir. Egemenlik, tüm bağlantı ve işbirliği organizasyonunu hiçbir şüpheye mahal vermeden çözmeyi gerektirir. Beklentimiz diğer karanlık barbarlıklarda olduğu gibi Suruç'ta da budur."

Türkiye 'nin ne denli güçlü, çözüm üreten bir siyasal argümana, geleneğe sahip olduğunu anlamak için hala zamanın olduğuna dikkati çeken Takva, "Tam da şimdi devlet ve siyaset kurumuna düşen, kendilerinden alınan vergilerin ve yurttaşlık hukukunun hakkını, barışımızı, kardeşliğimizi, güvenliğimizi, ticari hayatımızı, refahımızı ve demokrasimizi tesis etmektir" diye konuştu.

MÜSİAD Van Şube Başkanı Kerem Baynal da yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin ve bölgenin istikrarsızlığını isteyen, Çözüm Süreci'ni sekteye uğratmak için çabalayan mihrakların eylemleri hedefine ulaşamayacaktır. İnsanlığı, ülke ve bölge huzurunu hedef alan bu alçakça saldırıyı şiddetle lanetliyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bölgesindeki ve dünyadaki yerini hazmedemeyenlerin kötülük pompalamaya, ölüm kusmaya devam etmesine rağmen, Anadolu'da yüzyıllardır kader birliği yapan halkların kardeşliğini bozamayacaklarını vurguladı.

Türkiye halklarının, asırlarca her türlü zorluk ve acıya birlikte göğüs gererek galip çıkmayı başardığına dikkati çeken Baynal, şunları kaydetti:

"Terörün; milleti, dini, iyisi, kötüsü, haklısı, haksızı ve hiçbir mazereti olamaz. Terör terördür, kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, hangi gerekçeye sahip olursa olsun, karşısındayız. Menfur olayın, her türlü etnik, dini ve mezhepsel unsurun bu topraklarda birlikte yaşamaya devam edeceğine olan inancımızı bozamayacağını ifade eder, patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar dileriz. Milletimizin başı sağ olsun."