Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Saldırıda hayatını kaybeden Yunus Emre Şen'in cenazesi Van'da toprağa verildi

VAN (AA) - Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısında hayatını kaybeden Yunus Emre Şen'in cenazesi memleketi Van'da defnedildi.

Gaziantep'teki işlemlerin ardından karayoluyla kente getirilen Şen'in cenazesi, Büyükşehir Belediyesi Garajı'nda Van Büyükşehir Belediyesine ait cenaze aracına konularak, HDP ve DBP'lilerden oluşan grup tarafından Karşıyaka Mahallesi'ne getirildi. 

Burada cenaze aracının önüne gelen Şen'in annesi, kız kardeşleri ve yakınlarının Kürtçe ağıt yakıp ağlaması duygusal anların yaşanmasına neden oldu. 

Mahalle girişinde cenaze aracından indirilen Şen'in cenazesi, vatandaşların omzunda sloganlar eşliğinde Karşıyaka Mezarlığı'na taşındı. Bu sırada bazı gençler yol üzerindeki çöp bidonlarında bomba kontrolü yaparken, mezarlığa giren vatandaşlar da tek tek üst aramasından geçirildi.

Cenaze, mezarlıkta kılınan namaz ve okunan duanın ardından toprağa verildi. 

Suruç'taki patlama sırasında Şen'in yanında olan ve cenazeye de katılan arkadaşı Emre Genç , arkadaşlarıyla Kobani'ye çocuk parkı ve kütüphane yapmak için gitmek istediklerini belirterek, saldırıda, Kobani'ye çantalarla oyuncak götürüp umutları yeniden yeşertmek isteyen gençlerin hedef alındığını söyledi.

Genç,  Türkiye 'nin birçok ilinde aylarca sürdürdükleri çalışmalarla Çerkez, Arap, Türk ve Kürtlerden yüzlerce genci bir araya getirdiklerini vurgulayarak, "DAEŞ barbarları tarafından harabeye çevrilen o kenti yeni inşa etmek için yola çıktık. Bir zamanlar Deniz Gezmiş'in Zap Suyu üzerine yaptığı köprü nasıl yıktırılmışsa, şu anda da Türk ve Kürtlerin el sıkışmasını, kardeşliğini istemiyorlar. Çünkü kandan ve savaştan besleniyorlar. Bizi sürgüne yollayarak, dar ağacına asarak, bombalayarak bitiremediler, taşeron canilerin bombalarıyla da bitiremeyecekler" dedi.

Cenazeye HDP Van milletvekilleri Remzi Özgökçe, Tuba Hezer ve Adem Geveri, DBP'li belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.