Sürüler, artık sertifikalı çobanlara emanet

Sürüler, artık sertifikalı çobanlara emanet
Sürüler, artık sertifikalı çobanlara emanet
- Van'da, sürü yönetimi kursunu başarıyla bitirenler sertifikalarını kaval çalarak aldı

VAN (AA) - Van'ın Gevaş ilçesinde "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" Projesi kapsamında kurs gören 15 çoban, sertifikalarını aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlükleri ve  Türkiye  Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen proje kapsamında Gevaş ilçesinde 15 "sürü yöneticisi" adayı, 23 gün eğitim gördü.

Eğitimin sona ermesiyle sertifika almaya hak kazanan kursiyerler için Gevaş Öğretmenevi'nde düzenlenen törende konuşan Kaymakam Nedim Akmeşe sürü yönetimi projesinin yerinde bir tespit olarak ele alındığını ifade etti.

Teşvik ve verimlilik açısından önemli katkı sunacak bir proje gerçekleştirildiğini dile getiren Akmeşe, "Çobanlık mesleği çok meşakkatli bir iş. Dağda, bayırda, merada zor şartlar altında emek vererek hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar. İnanıyorum ki bu proje örnek olacaktır. Sertifika almaya hak kazanan arkadaşlarımızı tebrik ediyor, emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner de hayvancılığın kentte yoğun olarak yapıldığını ve küçükbaş hayvan sayısı olarak Van'ın ülke genelinde birinci sırada yer aldığını söyledi.

Kentte 2 milyon 500 binin üzerinde küçükbaş, 200 bine yakın da büyükbaş hayvan bulunduğunu belirten Altuner, projenin hem üretimi hem de verimliliği arttıracağını vurguladı.

Altuner, projeyle çobanların yaptıkları işi daha bilinçli ve daha profesyonel olarak yapacağını anlattı.

- Sertifikalarını kaval çalarak aldılar

Konuşmaların ardından sertifikaları dağıtılan çobanlar, sevinçlerini kaval çalarak gösterdi. Sertifikasını alan Menderes Özel mesleği ile gurur duyduğunu belirtti.

Çobanlığın kutsal bir peygamber mesleği olduğunu ifade eden Özel, aldıkları eğitim sayesinde işlerini daha profesyonel yapacaklarını söyledi.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  İŞKUR

  ,

  Kaymakam

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  gıda

  ,

  ülke

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  çoban