Tarihi külliyede ebru ve hat sanatı öğreniyorlar

Tarihi külliyede ebru ve hat sanatı öğreniyorlar
Tarihi külliyede ebru ve hat sanatı öğreniyorlar
- Van Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa tarafından 1567'de yaptırılan Hüsrev Paşa Külliyesi, ebru ve hat sanatı eğitimleriyle öğrencileri ağırlıyor

VAN (AA) - Eski Van şehrinde 1567 yılında yaptırılan ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Hüsrev Paşa Külliyesi'nde öğrenciler, ebru ve hat sanatını öğreniyor.

Ortakapı Mahallesi'nde bulunan cami , medrese, türbe ve imaretten oluşan ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Van Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan Hüsrev Paşa Külliyesi, 2011 yılındaki depremlerde bazı bölümlerinde meydana gelen hasarların restore edilmesinin ardından yeniden ziyarete açıldı.

Bostaniçi Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencileri de Hüsrev Paşa Camisi'nin din görevlisi ve aynı zamanda Gençlik Merkezi'nde gönüllü eğitmenlik yapan Ahmet Hüsrev Koyuncu'nun külliyede verdiği ebru ve hat sanatını yakından takip etme imkanı buldu.

İlk defa ebru ve hat sanatı gördüklerini ifade eden öğrenciler, özellikle ebru yapmanın çok farklı bir mutluluk verdiğini dile getirdi.

Lisenin biyoloji öğretmeni Sibel Engin ise Van'da bu yıl göreve başladığın belirterek, öğrencilerinin il merkezinde yaşamalarına rağmen daha önce Eski Van Şehri ve içerisindeki tarihi yapıları görmediğini ifade etti.

Öğretmenlik yaptığı okuldaki öğrencilerin, maddi imkanlarının yetersizliği nedeniyle birçok sosyal faaliyeti yerine getiremediğini anlatan Engin, "İmkanları çok az olan çocuklar ve birçoğu evden dahi dışarı çıkamayan çocuklar. Ben Gençlik Merkezi'ne giderek neler yapabileceğimize baktım. Orada hat sanatı eğitimi veren Ahmet hocamızı gördüm. Sonra ebru eğitimi de verdiğini öğrendim. Bizim öğrencilerin de bunları öğrenmelerini istedim. Şu an çocuklar çok mutlu. Daha önce mahalleden hiç dışarı çıkmamış çocuklar çünkü" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Anadolu

  ,

  Cami

  ,

  Biyoloji

  ,

  sosyal