Tarihi okul binası bilim sanat merkezine dönüştürülecek

Tarihi okul binası bilim sanat merkezine dönüştürülecek
Tarihi okul binası bilim sanat merkezine dönüştürülecek
VAN (AA) - Erciş ilçesinde, 2011 yılındaki depremin ardından kullanılmayan atıl durumdaki tarihi okul binası, onarılarak kültür sanat merkezine...

VAN (AA) - Erciş ilçesinde, 2011 yılındaki depremin ardından kullanılmayan atıl durumdaki tarihi okul binası, onarılarak kültür sanat merkezine dönüştürülecek. 

Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar,  Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek ve araştırmacı-yazar Selahattin Koşar, onarımına başlanan taş binada incelemelerde bulundu.

Yaşar, burada yaptığı açıklamada, ilçenin en eski okulunun yeniden eğitim öğretime kazandırılacağını söyledi.

Tarihi binayı kullanarak daha fazla tahrip olmasının önüne geçileceğini vurgulayan Yaşar, "Onarımdan sonra okulumuzu bilim sanat merkezi olarak kullanmayı planlamaktayız. Burada okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki üstün yetenekli çocukların eğitimine imkan sunulacaktır" dedi.

Okulun eski mezunlarından araştırmacı-yazar Selahattin Koşar ise taş binanın onarılarak tekrar kullanılacak olmasının, kendisini heyecanlandırdığını söyledi. 

Koşar , şunları kaydetti:

"1924-1925 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçen okul, taş ustaları Abdurrahman Çavuşoğlu ile Hıdır Yapan tarafından inşa edilmiş. İsmi önce 'Merkez İlkokulu' olan okula, 1960 yılından sonra ' Atatürk İlkokulu' adı verildi. 1982 yılında ise bahçesinde ek bir bina daha yaptırıldı. İlçedeki binlerce öğrenci bu okulda eğitim gördü. Birçok öğrenci en güzel günlerini, anılarını burada yaşamıştır. Okul, 23 Ekim 2011 tarihindeki depreme kadar da kesintisiz eğitim veriyordu. Binanın bakım ve onarımı biterse en azından bir tarih yok olmaktan kurtulacaktır. Emeği geçen başta Kaymakamımız Sayın Mehmet Şirin Yaşar olmak üzere, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Erol Şimşek ve basın mensubu arkadaşlarıma buradan mezun olanlar adına teşekkür ediyoruz."