Taşımalı eğitime terör engeli

Taşımalı eğitime terör engeli
Taşımalı eğitime terör engeli
- Van'ın Başkale ilçesine bağlı 5 mahallede vatandaşların, terör örgütünün yola patlayıcı yerleştireceği korkusuyla çocuklarını taşımalı eğitim kapsamında farklı bölgelerdeki okullara göndermek istemediği bildirildi - Kaymakam Öztürk: - "Veliler bulundukları bölgede okul yapılmasını istiyorlar. İkinci bir alternatif olarak çocuklarını Yavuzlar Mahallesi'ndeki okula göndereceklerini söylediler. Şu an bu okulda boş derslik yok"

VAN (AA) - Başkale'de taşımalı eğitimle okula devam eden 275 öğrencinin, aileleri tarafından güvenlik gerekçesiyle okula gönderilmediği bildirildi.

Terazın, İkizdeğirmen, Evbakan, Uğurlu ve Ömerdağ mahallelerinin sakinleri, taşıma eğitim kapsamında giden 275 öğrenciyi, terör örgütünce yola patlayıcı yerleştireceği korkusuyla yaklaşık 2 aydır ilçe merkezindeki Eşmepınar Ortaokuluna göndermiyor.

Veliler, çocukların yakın bölgelerdeki okullarda eğitimlerini sürdürmelerini istediklerini belirterek, "Çocuklarımızın can güvenliği yok. Yolda bomba patlar diye korkuyoruz. Çocuklar da korkuyor ve gitmek istemiyor" diye konuştu.

- "Öğrencilere sadece ilçede eğitim verilebilir"

Kaymakam Abdulselam Öztürk, söz konusu mahallelerdeki velilerle çocukların tekrar okula gönderilmesi konusunda görüştü.

Öztürk, yaptığı açıklamada, velilerin taşımalı eğitimle çocuklarını okutmak istemediğini belirterek, "Veliler, çocuklarını ilçe merkezindeki yatılı bölge okulu veya diğer bir okula göndermek istemiyorlar. Bulundukları bölgede okul yapılmasını istiyorlar. İkinci bir alternatif olarak çocuklarını Yavuzlar Mahallesi'ndeki okula göndereceklerini söylediler. Şu an bu okulda boş derslik yok. Bu öğrencilere sadece ilçe merkezinde eğitim verilebilir" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de birçok kez görüştükleri velilerin çocuklarını Yavuzlar Mahallesi'ndeki okula göndermek istediklerini ifade ettiklerini kaydederek, bu okulun mevcudunun dolu olduğunu dile getirdi.