TDV'den öğrencilere eğitim yardımı

TDV'den öğrencilere eğitim yardımı
TDV'den öğrencilere eğitim yardımı
- TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Bilgin: "2014-2015 eğitim öğretim yılında 22 bin 298 öğrenciye burs ve eğitim yardımı yapacağız"

VAN (AA) - Türkiye  Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, "2014-2015 eğitim öğretim yılında 22 bin 298 öğrenciye burs ve eğitim yardımı yapacağız" dedi.

TDV şubeleri ile Kadın Aile ve Gençlik Merkezi'nin (KAGEM) yeniden yapılanma süreci bilgilendirme toplantısı, İl Müftüsü Nimetullah Arvas'ın ev sahipliğinde Ağrı, Bitlis, Hakkari, Iğdır, Siirt il müftüleri, müftü yardımcıları ve TDV görevlilerinin katılımıyla Van'da yapıldı.

TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, burada yaptığı konuşmada, 40 yıl önce hizmet aşığı bir ekip tarafından iyilik hareketinin başlatılmasıyla Diyanet Vakfı'nın kurulduğunu anımsattı.

Bilgin, o gün başlatılan iyilik hareketinin yurt içi ve yurt dışında çok güzel iyilikler ve güzelliklere vesile olduğuna değinerek, vakfın 81 il müftüsü ile 900'ün üzerinde ilçe müftüsü, çalışanı ve gönüllüsü bulunduğunu söyledi.

100 bin camide görev yapan yaklaşık 150 bin din görevlisinin de gönüllü olarak vakıfta görev aldığını anlatan Bilgin, şöyle konuştu:

"Hedefimiz vakfımız aracılığıyla ülkemizde ve dünyada ümmet bilinci ve şuuru oluşturmak. Biz bunu çok önemsiyoruz. Hizmetlerimizi yaparken de ümmet şuuru ile hareket ediyoruz. Doğudaki, batıdaki, Balkanlardaki, Afrika'daki kardeşlerimize ümmet bilinci ile ulaşarak bu şuurda kardeşlerimizle bütünleşmek istiyoruz. Cehaleti yenmek için de eğitim faaliyetlerine de ağırlık vereceğiz. 2011 yılından itibaren düzenli olarak burs vermeye başladık. Bugüne kadar 220 binin üzerinde öğrenciye burs ve eğitim yardımı tahsis ederek toplamda 44 milyon 347 bin 99 lira yardım yaptık. 2014-2015 eğitim öğretim yılında 22 bin 298 öğrenciye burs ve eğitim yardımı yapacağız. 10 ilde 12 yükseköğrenim öğrenci yurduyla hizmet vereceğiz ve ilk etapta yurt sayısını 20'ye çıkaracağız."

Bilgin, insani yardım götürdükleri ülkelerde cami ve okul gibi kurumlar açtıklarını bildirerek, Somali ve Haiti'deki okullarında öğrenci sayısının 800'ü aştığını ifade etti.

Suriyeli mültecilere yardım yaparken Kürt, Arap ve Türkmen ayrımı yapmadıklarına dikkati çekerek, "Şu an yaklaşık 10 bin Suriyeli öğrenciyi Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle eğitiyoruz. Mülteci kamplarında bu gençlere diploma vereceğiz. Ayrıca Ankara 'da da KAGEM aracılığıyla 150 yetim kız ve erkek öğrenciye eğitim veriyoruz" diye konuştu.

TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu ise 1993 yılından bu yana Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içinde vekaletle kurban kesim programı yaptıklarını dile getirdi.

2014 yılında yurt içinde 174, yurt dışında 69 ülkenin 557 bölgesinde 135 bin 394 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Palakoğlu, 1993 yılında 2 bin 634 hisse ile başlayan kurban programı kapsamında bugüne kadar 686 bin 920 hisse kurbanın kesimini ve dağıtımını yaptıklarını sözlerine ekledi.

Toplantı, TDV Şubeler Koordinatörü Yavuz Kocamış ve KAGEM Müdürü Hicret Toprak'ın yeniden yapılanma süreciyle ilgili sunumlarının ardından son buldu.