Tedavileri tamamlanan şahinler doğaya bırakıldı

Tedavileri tamamlanan şahinler doğaya bırakıldı
Tedavileri tamamlanan şahinler doğaya bırakıldı
- Van Gölü havzasında avcıların hedefi olan 5 şahin, tedavilerinin ardından doğaya bırakıldı - Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi Müdür Yardımcısı Özcan: "Biz sadece doğaya salım değil aynı zamanda yaban hayvanlarının yoğun olduğu yerlerde kaçak avcı kontrolü de yapıyoruz"

VAN (AA) - Van'da avcıların hedefi olan 5 şahin, tedavi edilerek doğaya bırakıldı.

Van Gölü havzasında vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunduktan sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilen 5 şahinin, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Merkezindeki tedavileri tamamlandı.

Uçma fonksiyonlarını yeniden kazanan kuşlar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi Müdür Yardımcısı Ercan Özcan ve YYÜ Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan gözetiminde doğaya bırakıldı.

Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğada bilinçsizce avlanan ve ölmek üzere olan 5 şahinin uzun süren tedavilerinin ardından doğaya bırakıldığını belirterek, insanların doğada bilinçsizce avlanmasının bu tür sorunları ortaya çıkardığını söyledi.

Vatandaşlara sürekli yaban hayvanlarının avlanmaması için uyarıda bulunduklarını anlatan Özcan, kaçak avcıların yakalanması durumunda da cezai işlem uyguladıklarını ifade etti.

"Biz sadece doğaya salım değil aynı zamanda yaban hayvanlarının yoğun olduğu yerlerde kaçak avcı kontrolü de yapıyoruz" diyen Özcan, vatandaşları av sezonuna uymaları ve sezon dışında avlanmamaları konusunda uyardı.

Doç. Dr. Lokman Aslan ise Van, Bitlis, Muş, Ağrı ve Hakkari bölgelerinde çeşitli nedenlerle yaralanan yaban hayvanlarının tedavisini merkezlerinde yaptıklarını bildirerek, kaçak avcılık konusunda da Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ile işbirliği içinde çalıştıklarını dile getirdi.