"TOBB-AB Delegasyonu Vize Toplantısı"

"TOBB-AB Delegasyonu Vize Toplantısı"
"TOBB-AB Delegasyonu Vize Toplantısı"
- Portekiz, Letonya, Litvanya, Avusturya, Almanya ile Türkiye arasında vize ile ilgili yaşanan sorunlar, Van'da düzenlenen toplantıda tartışıldı - Van TSO Başkanı Takva: "Türkiye'nin en büyük ticaret partneri olan AB'nin vize uygulamalarını daha esnek hale getirmesi, ekonomik, kültürel alışverişin olumlu etkilenmesine katkı sunacaktır" - Portekiz Büyükelçiliği Vize Bölüm Başkanı Riquito: "Schengen ülkeleri arasında seyehat eden kişiler için iç sınır kontrolleri söz konusu değil"

VAN (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile AB Türkiye Delegasyonu'nun düzenlediği "TOBB-AB Delegasyonu Vize Toplantısı" Van'da yapıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Tuşba Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Van TSO Başkanı Nejdet Takva, Van'ın AB üyeliğini en fazla destekleyen iller sıralamasında ilk sıralarda bulunduğunu belirtti.

Vizenin ulus devletlerin dolaşımını kanıtlayan önemli araçlardan biri olduğunu anlatan Takva, AB-Türkiye arasında göç ve yerleşme ile oluşan kötü deneyim olmadığını, vize ile AB ülkelerine seyahatin iş dünyası için çok önemli olduğunu söyledi.

Takva, özellikle vize başvurularının olumsuz sonuçlanmasının birçok iş adamını ihracat yapma ya da dış pazarlara açılma konusunda karamsarlığa iteceğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip olan Türkiye vatandaşlarının vize alması, bu kadar uzun şartlara ve sorunlara tabii tutulmamalıdır. Öncelikle iş dünyamız için AB üye ülkelerinin kolaylık getirmesi ve bu konuda üye ülkeler ile ülkemiz arasında daha sıkı bir çalışma yapılması gerekir. Türkiye'nin en büyük ticaret partneri olan AB'nin vize uygulamalarını daha esnek hale getirmesi, ekonomik, kültürel alışverişin olumlu etkilenmesine katkı sunacaktır. İran ve Irak'la ticaret yapan üyelerimizin AB'ye üye ülkelerden vize alırken karşılaştığı sorunlar, vize başvurusunun reddi, ret gerekçesinin bildirilmemesi ya da gerekçelerin tatmin edici bulunmaması öne çıkan şikayetler arasındadır. Reddedilen vize başvurularının yüzde 65'inde herhangi bir gerekçe sunulmamıştır. Gerekçe sunulması halinde ise bunlar başvuran tarafından tatmin edici bulunmamıştır.

 Türk vatandaşlarının vize başvuru sürecinde konsolosluk görevlilerinin davranışlarından şikayetçi oldukları ortaya çıkmaktadır. İletişim sorunları, randevu sisteminden kaynaklanan sorunlar, başvuru öncesi ve sonrasında başvuruya ilişkin bilgi alınamaması, randevu tarihlerinin geç verilmesi, konsolosluk ve aracı kurum personelinin tavır ve tutumları, fiziki altyapıya ilişkin sorunlar da söz konusudur. Talep edilen vize ile konsolosluk tarafından verilen vize arasındaki farklardan doğan şikayetler de bulunmaktadır."

Portekiz Büyükelçiliği Vize Bölüm Başkanı Ana Luisa Riquito ise Türkiye ile Portekiz arasında 2014 yılında 1,4 milyar gibi bir ticari ilişki bulunduğuna dikkati çekti.

Geçen yıl 744 öğrencinin Portekiz'i erasmus kapsamında ziyaret ettiğini anlatan Riquito, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda Türkiye'den çok sayıda turist de Portekiz'e geliyor. Schengen projesiyle Avrupa 'da tek ülke gibi faaliyet yürütüyoruz. Bunun da anlamı schengen ülkeleri arasında seyehat eden kişiler için iç sınır kontrolleri söz konusu değil. Sadece dış schengen sınırları için vize kontrolleri söz konusu. Schengen vizesi alındıktan sonra başka bir ülkeye seyehat edilebiliyor. Schengen ülkeleri içerisinde serbestçe dolaşmaya başlayabiliyorsunuz. Schengen ülkeleri arasında artık iç sınırlar kalkmış durumda ve bunlar artık birer ülke içi seyehat muamelesi görmeye başlıyor. Bu proje üçüncü dünya ülkelerinin de Avrupa'ya seyahatlerini kolaylaştırdı. Bizlerin buradaki görevi aslında AB'ye yapılan ziyaretleri kolaylaştırmaktır. Ama tabii ki gayri resmi yollarla yapılan göçlerle de ilgileniyoruz. Ancak zaman içerisinde yapılan çalışmalara rağmen sistemin halen sıradan vatandaşlar için çok da tanınmış olmadığını belirtmek isterim.

Schengen vizesine başvurmak Türkiye'de neredeyse gündelik bir sorun haline gelmiş. Bizler insanlar arasındaki bu paylaşımı sağlayacak kişiler olarak ticari ilişkileri, akademik, bilimsel, turistik akışları düzenlemeye çalışıyoruz. Bizler sorumluluğumuzu üstlenmeliyiz ve schengen ile ilgili farkındalığı artırma konusundaki çalışmaları da farkındayız. Türkiye'deki ekonomik aktörler olarak schengen vizeleri konusunda daha iyi faaliyet yürütmek için elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız."

Toplantıda birer konuşma yapan AB Türkiye Delegasyonu üyeleri ile Portekiz, Letonya, Litvanya, Avusturya, Almanya büyükelçiliklerinin temsilcileri, vize alımının kolaylaştırılması konusunda gelinen son durum hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Portekiz, Letonya, Litvanya, Avusturya, Almanya ile AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri ve Vanlı iş adamlarının katıldığı toplantı konuşmaların ardından basına kapalı devam etti.