Toprak Bayramı

Toprak Bayramı
Toprak Bayramı
VAN (AA) - Tuşba Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, "Toprak Haftası ve Toprak Bayramı" etkinlikleri kapsamında açıklama yaptı. Hayatın kaynağı...

VAN (AA) - Tuşba Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, "Toprak Haftası ve Toprak Bayramı" etkinlikleri kapsamında açıklama yaptı. 

Hayatın kaynağı olan toprağın önemini vurgulamak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla hafta içinde bazı etkinlikler düzenlediklerini belirten Tuşba Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Salih Şirazi, toprak ile insan ilişkilerinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu bildirdi.

Günümüzde de en az gelişmiş ülkeden, sanayi ötesi ülkelere kadar önemini ve güncelliğini sürdürdüğünü kaydeden Şirazi, toprağın, hava ve su gibi canlıların yaşaması için vazgeçilmez unsurlardan biri olduğunu belirtti.

Şirazi, şu ifadelere yer verdi:

"Tarıma elverişli bir santimetre kalınlığında bir toprak tabakası, ortalama yüz ile bin yıl arasında oluşur. 40-50 santimetrelik bir toprak tabakasının oluşabilmesi için en az 20-25 bin yıllık bir sürenin geçmesi gerekir. Kısacası toprak, yaşamımızın en önemli unsurudur ve kaybedilmesi durumunda tekrar yerine konulması mümkün değildir. Toprak bütün biyolojik varlıklar için vazgeçilmez bir yaşama ortamı, doğal bir mekandır. Besinlerimizi elde edebilmemiz toprağa bağlıdır. Yani toprak tüm canlıların hem beslendiği hem de barındığı yerdir."

Yaşamın kaynağı olan toprağın önemini vurgulamak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl "Toprak Haftası ve Bayramı" etkinliklerinin düzenlendiğini anımsatan Şirazi, "Doğal yapıyı korumak, erozyona ve diğer dış etkenlere karşı mücadele her ferdin öncelikleri arasında yer almalıdır. Toprağı işlerken çok dikkatli davranmalı, arazilerimizi küçük parseller halinde değil toplulaştırarak daha verimli hale getirmeliyiz. Bilinçli sulama, gübreleme ve bakım teknikleri kullanılarak çölleşmenin önüne geçilmelidir. Toprak olmadan yaşam olmaz ve toprak her yönüyle korunmaya muhtaçtır" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Yaşam

  ,

  Tarım

  ,

  Hava

  ,

  gıda

  ,

  sanayi

  ,

  açıklama

  ,

  Karşı