Turistlere festivalli karşılama

Turistlere festivalli karşılama
Turistlere festivalli karşılama
- Van Ticaret ve Sanayi Odası, özellikle İranlı turistlerin Nevruz tatili dolayısıyla en yoğun geldiği dönem olan 15 Mart-5 Nisan tarihlerinde düzenleyeceği "Van Shopping Fest" ile kent ekonomisine canlılık katmayı hedefliyor

VAN (AA) - CEMAL AŞAN - Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), 15 Mart-5 Nisan tarihlerinde düzenleyeceği "Van Spopping Fest" ile kente gelen turisleri daha renkli organizasyonlarla karşılayacak.

Çözüm sürecinin etkisi ve yürütülen tanıtım çalışmalarıyla bir milyon yabancı, 3 milyon yerli turist ağırlamayı hedefleyen Van, özellikle son yıllarda alışveriş tutkunu İranlı turistler için cazibe merkezi haline dönüştü.

Geldikleri dönemlerde kent ekonomisini hareketlendiren ve yaptıkları alışverişle esnafın yüzünü güldüren İranlı turistleri daha uzun süre kentte tutmayı amaçlayan Van TSO, 15 Mart-5 Nisan tarihlerinde düzenleyeceği "Van Shopping Fest" ile konser, sergi, müzik dinletisi, kortej yürüyüşü gibi etkinlikleri de organize edecek.

Van TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Festival Komite Başkanı Yavuz Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 13 günlük Nevruz Bayramı tatili boyunca 28 bin İranlı turistin kenti ziyaret ederek önemli bir ekonomik potansiyel oluşturduğunu belirterek, amaçlarının bu potansiyeli daha ileriye taşımak olduğunu söyledi.

Kent ekonomisinin canlandırılması, esnafın yaşadığı durgunluğun giderilmesi konusunda sürekli proje arayışı içinde olduklarını vurgulayan Karaman, "Kentteki perakende piyasasını canlandırmak ve depremin ardından ekonominin kötü gidişatına dur demek istiyoruz. Ekonomiyi canlandırırken bununla birlikte turizm ve kentteki tüm aktörler devreye giriyor. Bunları hep birlikte değerlendirerek kent hayatının canlılık kazanmasını amaçlıyoruz" dedi.

Karaman,  İstanbul , Ankara gibi büyük kentlerde düzenlenen alışveriş günleri gibi planladıkları festivalle kentin üzerine serilen ölü toprağından kurtulmasını sağlamak istediklerine değinerek, şunları kaydetti:

"15 Mart-5 Nisan tarihleri, ilimizin baharı karşıladığı ve Nevruza girdiğimiz bir dönem. Bu zamanda dış ülkelerden ve özellikle İran'dan gelen turistlerimiz var. Bunlar önemli kent için önemli bir potansiyel oluşturuyor. Turistlerin yüzde 85'i buradan diğer kentlere giderek orada kalıyor. Biz ilimize gelen turistleri burada tutmak ve onları ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Tarihi de buna göre belirledik ve Nevruzu da bunun içine aldık."

Karaman, kentin en işlek iki caddesini festival alanı olarak belirlediklerini ve bu caddelerde bulunan tüm yeri ve alışveriş merkezlerini festivale hazırlayacaklarını bildirerek, Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve kentin diğer dinamikleriyle bu hazırlıkları yürüteceklerini dile getirdi.

Yaklaşık bir ay boyunca ünlü sanatçıların konserleri, kortej yürüyüşleri, müzik ve dans sanatları gibi etkinliklerde festivalin gerçekleşeceğini vurgulayan Karaman, şöyle devam etti:

"Misafirlerimize festival boyunca unutulmaz günler yaşatacağız. Esnafımız, otellerimiz, firmalarımız kendi belirleyecekleri indirimler ve imkanlarla festivale dahil olacak. İlimiz geniş coğrafyaya hitap ediyor. Bu nedenle tanıtım çalışmalarımız kentle sınırlı kalmayacak. Çevre illerin yanı sıra İran, Irak ve diğer ülkelerde tanıtım çalışmalarımız var. Sınır kapılarında afiş ve tanıtım broşürleri dağıtılıyor. Her ülkenin diline göre broşürlerimizi hazırlıyoruz. Kenti renklendireceğiz ve turistlerimizi festivalle karşılayacağız. Depremin ardından kentin üzerine ölü toprağı çöktü. İlk uygulamamız Van kahvaltısında dünya  rekoru kırmaktı. Bütün kahvaltı salonlarında bu rekorun etkilerini görüyoruz. Festivalimizden de aynı geri dönüşü almayı amaçlıyoruz."