Tuşba Belediyesi logosunu belirledi

Tuşba Belediyesi logosunu belirledi
Tuşba Belediyesi logosunu belirledi
VAN (AA) - Van'ın büyükşehir statüsü kazanmasının ardından kurulan Tuşba Belediyesi, yeni logosunu belirledi.Tuşba Belediyesi tarafından, ilçenin...

VAN (AA) - Van'ın büyükşehir statüsü kazanmasının ardından kurulan Tuşba Belediyesi, yeni logosunu belirledi.

Tuşba Belediyesi tarafından, ilçenin ilçeyle özdeşleşmiş değerlere vurgu yapmak, tarihi, kültürel değerleri ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan logo tasarım yarışması sonuçlandı.

Tuşba Belediyesi  Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veysi İnci, yarışmaya  Türkiye  genelinden 115 eserin katıldığını belirterek, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Sezer Cihaner Keser, Yrd. Doç. Dr. Turan Yigin ile Yrd. Doç. Dr. Rahşan Fatma Akgül'ün de içinde yer aldığı seçici kurulun, eserleri belediyenin misyonunu, vizyonunu ön plana çıkaracak, ulusal ve uluslararası alanda temsil edebilecek yönlerden incelediklerini söyledi. 

Değerlendirmelerin ardından Can Yasemin Alkım Kaya'nın çalışması birinciliğe layık görüldü.

Tuşba Belediyesi'nin çağdaş, yenilikçi ve dinamik vizyonuna uygun olarak, modern çizgisel bir formda ve renklerle logoyu tasarladığını dile getiren Kaya, logodaki mavinin Tuşba'ya benzersiz atmosferini sağlayan Van Gölü'nün rengini temsil ettiğini anlattı.

Logonun üzerindeki kapıların da açıklık ve güvenilirliğin göstergesi olduğunu dile getiren Kaya, "Tarihsel süreçte ise Tuşba, Urartu tanrılarının adının yazılı olduğu Meher Kapı'dan başlayarak bütün inançlara açılan kapılarıyla kadim bir yerleşimdir. Bu bağlamda mavi zemin üzerindeki beyaz hat içeriden başlayıp önce simgesel olarak Meher Kapı'yı oluşturarak, diğer inançların mabetlerini temsil eden çatılarla devam ediyor" ifadelerini kullandı.