Tuşba Belediyesi, sel mağduru mahalleye el attı

Tuşba Belediyesi, sel mağduru mahalleye el attı
Tuşba Belediyesi, sel mağduru mahalleye el attı
VAN (AA) - Tuşba Belediyesi, Akköprü Mahallesi'nde yağmur sularının ev ve bahçelerine girmesi sonucu zarar gören vatandaşların sorunu...

VAN (AA) - Tuşba Belediyesi, Akköprü Mahallesi'nde yağmur sularının ev ve bahçelerine girmesi sonucu zarar gören vatandaşların sorunu çözüldü.

Belediyeden yapılan açıklamada, Akköprü Mahallesi Taş Kapı civarından geçen ve Özalp yoluna bağlanan ara yoldaki su taşkınlarının ekipler tarafından çözüldüğünü bildirdi.

5216 sayılı Büyükşehir Belediye Yasası gereğince büyükşehir ilçe sınırları içerisinde bulunan içilebilir temiz suyun sağlanması, kanalizasyon ile atık suların bertaraf edilmesinin Van Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü'nün (VASKİ) sorumluluğunda olduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mahalleli bunu bildiği halde, sürekli TOKİ'lerdeki içme suyu problemi gibi sorunlarla Tuşba Belediyesi'ne gelmekte ve çözüm aramaktaydılar. Akköprü Mahallesi'nin yaşanan sıkıntılarının Tuşba ilçe sınırları içerisinde yer almasından dolayı vatandaşlarımız, Tuşba Fen İşlerinin söz konusu probleme el atmasını ısrarla istemişlerdir. Vatandaşlar, hem Büyükşehir Belediyesi'ne hem de VASKİ'ye birkaç kez başvurmalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını ifade ettiler. Yağmur sularının bölgedeki evleri bastığı haberini alır almaz mahalleye giden Tuşba Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların daha fazla mağdur olmaması için soruna bir an önce müdahale etmek mecburiyetinde kalmıştır. Bunun üzerine hemen bölgeye giden Tuşba Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri 24 saat içerisinde mahalle sakinlerinin bir daha yağmur yağdığında aynı manzara ile karşılaşmamaları için belirledikleri güzergahta drenaj borusu döşeyerek suyun bertarafını sağladılar."