Tuşba Belediyesi, TSE ile asansörler için anlaştı

VAN (AA) - Tuşba Belediyesi, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Muayene ve Gözetim Merkezi ile ilçe sınırları içerisindeki apartman ve site...

VAN (AA) - Tuşba Belediyesi, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Muayene ve Gözetim Merkezi ile ilçe sınırları içerisindeki apartman ve site asansörlerin bakım ve kontrolünü yapması için "Asansör ve Muayene İşbirliği Protokolü" imzaladı.

Yaşanan asansör kazalarını sıfıra indirilmesini amaçlayan protokol gereği Tuşba sınırları içerisinde bulunan apartman ve site asansörlerinin bakım ve kontrolü TSE uzmanları tarafından yapılacak.

Özellikle son günlerde, biri Van'da olmak üzere yaşanan asansör kazalarının benzerinin ilçe sınırları içerisinde yaşanmaması için şimdiden tedbir alan Tuşba Belediyesi, imzaladığı protokolle bakım ve onarım işini TSE uzmanlarına yaptıracak.

İnsanlarının can güvenliği bina içerisindeki asansörlerden başladığını hatırlatan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, asansör güvenliği önemli bir konu olduğunu, bakım ve kontrolünün de titizlikle takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Özgökçe, şöyle konuştu:

"Bundan böyle bölgemizdeki asansör bakım ve kontrolü TSE tarafından yapılacaktır. Bu çalışmalarla belediyemiz sınırlarındaki tüm asansörlü konutlar, kontrol edilerek vatandaşların can kaybı yaşamaması hedeflenmekte. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde bir asansör faciasında 10 vatandaşımız vefat etti. İlimizde de bir doktor kardeşimiz asansör kazasında vefat etti. Aynı durumun Tuşba ilçemizde de yaşanmaması için böyle bir çalışma yapıyoruz. İnşallah bu çalışmamızla vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde asansör kullanmalarını sağlayacağız. Bizlerle çalışacak olan TSE yönetimine teşekkür ediyorum. Asansörlerin yapıya uygunluğundan, periyodik bakımlarına kadar kontrollerimizi yapacağız. Uygun olmayan yerlerde gerekli cezai işlemler uygulanacak. En ufak ihmalsizliği göz ardı etmeyeceğiz. Sonuçta vatandaşlarımızın can güvenliği söz konusu."

TSE Muayene ve Gözetim Merkezi Başkanı Topel Gül ise Türkiye genelinde 20 temsilcilik ve 500 firma ile çalıştıklarını belirterek, TSE'nin dünyada bir marka olduğunu ifade etti.

Gül, Türkiye'deki asansör muayene ve kontrolünün yüzde 70'ini yapmalarına rağmen hedeflerinin daha büyük olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Geçenlerde kontrol ve muayenesini yaptığımız asansörlerin yüzde 80'inin de olumsuz sonuç çıktı. Bunlara kırmızı etiket yapıştırdık. Can ve mal güvenliği açısında bugün araçlarımızın nasıl yılık muayenesini yapıyorsak, asansörlerimizin de periyodik olarak her yıl kontrollerini yaptırmak zorundayız. Elinde bir çanta alıp, yeri olmayan ve sigortalı eleman çalıştırmayan bakım firmaları var. Bizden yeterlilik belgesi almayan hiçbir firmaya bakım yaptırmıyoruz. İstanbul 'da yaşanan asansör kazasında aşırı yük taşımaktan değil, kurum hatasından kaynaklandı. Asansörü kuran ayrı ve kontrolünü yapan ayrı olmaz. Ayrıca asansörünün muayenesini yaptırmak istemeyen yöneticilerden de imza alıyoruz."

Ardından Özgökçe ile Topel, protokol imzaladı.