Tuşba Belediyesinden personele Kürtçe dil eğitimi

Tuşba Belediyesinden personele Kürtçe dil eğitimi
Tuşba Belediyesinden personele Kürtçe dil eğitimi
VAN (AA) - Tuşba Belediyesi, personelinin vatandaşlarla iyi diyalog kurması ve dili öğrenmesi için Kürtçe Dil Eğitimi kursu açtı.Çok Dilli...

VAN (AA) - Tuşba Belediyesi, personelinin vatandaşlarla iyi diyalog kurması ve dili öğrenmesi için Kürtçe Dil Eğitimi kursu açtı.

Çok Dilli Belediyecilik hizmeti kapsamında personeline yönelik Kürtçe Dil Eğitimi kursu açan Tuşba Belediyesi, bu yolla hizmetlerinin daha etkili ve verimli olabilmesini sağlayacak.

Uzman eğitmenler tarafından verilen kursta, belediye personelleri gruplar halinde eğitim alırken, katılımcılara doküman desteği de sağlanıyor.

Personel ile kursa katılan Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, belediye olarak 30 Mart seçimlerinden sonra halka bazı sözler verdiklerini ve bunlardan birinin de dil eğitimleri olduğunu anımsattı.

Dil eğitimi denince ilk etapta İngilizce ve Arapça dillerinin anlaşıldığını belirten Özgökçe, eğitime Kürtçe ile başladıklarını söyledi.

Özgökçe, şöyle konuştu:

"Bölgede kadim toplumumuzda Kürtçe sadece konuşuluyor ve dinleniyordu. Ancak ikisi de çok eksik yapılıyordu. İnsanların eksik kullandığı bu konuşmayı da dinlemeyi de çok güzel öğrenmesini istedik. Bir dilde, dinleme, konuşma, okuma ve yazma gibi 4 önemli öğe var. İnsanlarımız dinleme ve konuşma işini yapıyorlardı. Bunlar da gramerine uygun değildi. Yani ecdattan duyduğu şekilde bir anadil olarak kullanıyorlardı. Maalesef bu da toplumda eksik bir şekilde konuşuluyordu. Birçok Türkçe, Arapça ve Farsça kelime karışmış bir Kürtçe ile karşı karşıyaydık. Ama şimdi gördük ki bu şirin ve güzel dil, okudukça, öğrendikçe, yazıldıkça ve insanlar arasında anlaşıldıkça daha yaşanır duruma geldi."

Başta personeline ve ardından Tuşba ile kentte dil eğitimi talep eden herkese ücretsiz olarak belediye tarafından Kürtçe eğitimi verileceğini anlatan Özgökçe, Kürtçe'nin yanı sıra açılacak olan Osmanlıca, İngilizce, Arapça ve Farsça kurslarından da faydalanılabileceğini ifade etti.

Yer problemlerini aştıklarında ve ileride talep olması durumunda Rusça ve Japonca dil eğitimini de verebilecekleri anlatan Özgökçe, bütün dillerle ilgili bir birim oluşturacaklarını ifade etti.