Tuşba Belediyesi'nden sığınmacılara yardım

VAN (AA) - Tuşba Belediye Meclisi, Irak ve Suriye'deki olaylar nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye'ye sığınan savaş mağdurları için 80 bin lira...

VAN (AA) - Tuşba Belediye Meclisi, Irak ve Suriye 'deki olaylar nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye 'ye sığınan savaş mağdurları için 80 bin lira ayni yardım yapma kararı aldı.

Belediyenin 2015 yılı mali bütçesini görüşen meclisi üyeleri, gündemin son sırasında yer alan "sığınmacılara yardım yapılması" maddesini öne çekerek görüşmeye açtı. 

Gündem maddesiyle ilgili söz alan AK Partili meclis üyesi Mehmet Utku, Suriye ve Irak'tan gelerek, Suruç ve Cizre'ye sığınan insanlara hükümetin sağladığı olanakların yanı sıra birçok belediye ve sivil toplum örgütü tarafından çeşitli yardımların yapıldığını anımsattı ve Tuşba Belediye Başkanlığı olarak sığınmacılara 65 bin lira yardım yapılmasını önerdi. 

HDP grubu adına söz alan Fehim Oflaz ise Kurban Bayramı'nda düzenledikleri kampanyada vatandaşların yaptığı yardımın ihtiyaç olan bölgelere gönderildiğini bildirerek, insanların barınma sorunu da yaşadığını, bu nedenle 100 bin lira nakdi yardım yapılmasını önerdi. 

Karşılıklı görüşlerin dile getirilmesinin ardından yapılan oylamada, sığınmacıların ihtiyaçları için 80 bin liralık ayni yardım yapılması oy birliğiyle kabul edildi. 

Belediye tarafından oluşturulacak komisyonun yapacağı ön çalışma sonucu, ihtiyaçlara göre alınacak yardım malzemeleri, iki partiden meclis üyeleriyle Suruç ve Cizre ilçelerindeki sığınmacılara teslim edilecek.