TUYUP ile turizmcilere eğitim verilecek

TUYUP ile turizmcilere eğitim verilecek
TUYUP ile turizmcilere eğitim verilecek
- Turizm sektöründe eğitimin kalitesini ve çevre duyarlılığını güçlendirmek için yürütülen "Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması Projesi"nin bilgilendirme toplantısı Van'da yapıldı - Vali Doğan: "Ekim ayına kadar yabancı turist sayısı itibarıyla şehrimiz düzenli bir gelişme içerisindeydi ve burada bütün turizm paydaşlarımız son derece memnunlardı ama maalesef son yaşanan gelişmelerle bir kesintiye uğradığımızı biliyoruz"

VAN (AA) - Turizm sektöründe eğitim kalitesini artırmak amacıyla hayata geçirilen "Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması Projesi"nin (TUYUP) bilgilendirme toplantısı Van'da gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yürütülen proje kapsamında, Van'daki konaklama ve işletme belgesine sahip işletmelerde çalışanlara turizm konusunda 3 ay eğitim verilecek.

Vali Aydın Nezih Doğan, bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kentin turizm açısından  Türkiye 'nin ve dünyanın önemli noktalarından biri olduğunu belirterek, bölgede ve Van'da yeniden bir yapılanma sürecinin yaşandığını söyledi.

TUYUP'un önemli bir zamanda çalışma yaptığını vurgulayan Doğan, "Bu bölge sahip olduğu kültürel değer ve doğal güzelliklerle uluslararası turizm açısından son derece elverişli bir yer. Ne var ki bu elverişi ve potansiyeli malum sebeplerden dolayı bazı sıkıntılar yaşadık ama artık durum bölgenin lehine gelişiyor. Önümüzdeki yıllarda da hep beraber buna şahit olacağız" diye konuştu.

Doğan, "Ekim ayına kadar yabancı turist sayısı itibarıyla şehrimiz düzenli bir gelişme içerisindeydi ve burada bütün turizm paydaşlarımız son derece memnunlardı ama maalesef son yaşanan gelişmelerle bir kesintiye uğradığımızı biliyoruz" dedi.

Terör olayları nedeniyle uluslararası turizm destinasyonunun uygulanamaz hale dönüştüğünü dile getiren Doğan, "30-40 yıl evvelki var olan yüksek kapasitenin bugün belirli oranda azalması ve turizm paydaşlarının içinde bulunduğu ekosistemin geçmişe oranlı olarak algı yönetimi açısından bir miktar gerilerde kalmış olmasının yarattığı olumsuz ortamla karşı karşıyayız. Bunu nasıl ortadan kaldıracağız? İşte bu şekilde yapılan çalışmalara destekler vermemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Toplantıda, proje kapsamında yürütülecek çalışmalar görüşüldü.