Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Vanlı kadınlar, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini "Kürtçe ağıt" yakıp "çığlık" atarak protesto etti

VAN (AA) - Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Van'da Kürtçe ağıtlar ve çığlıklarla protesto edildi.

Van Kadın Derneği (VAKAD), Yaşam Kadın Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP) ile Van Kadın Sanatçılar Derneği üyelerinden oluşan kalabalık, Beşyol Meydanı'nda toplandı.

Buradan ellerindeki döviz ve pankartlarla yürüyüşe geçen kalabalık, Cumhuriyet Caddesi'ndeki Faqiye Teyran Parkı'na geldi. Kürtçe ve Türkçe sloganlarla Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto eden kadınlar adına açıklama yapan VAKAD üyesi Müjgan Güneri, saldırıyı nefretle kınadıklarını belirtti.

Güneri, Türkiye 'de kadınlara ve çocuklara yönelik taciz, tecavüz ve şiddet olaylarını gerçekleştirenlerin yeterli cezayı almadığını savunarak, şöyle konuştu:

"Özgecan ilk değildi. Onun gibi binlerce kadın hunharca katledildi. Bugün dünyadaki tüm kadınlarla 'kadınlara yönelik şiddete son' demek için buradayız. Bizler kadın örgütleri olarak bu alanlarda defalarca eylem yaptık, ağıtlar yaktık, isyan ettik, öfkemizi kustuk, taleplerimizi dile getirdik. Yılardır sokak sokak, köy köy gezerek çalışmalar yaptık, merkezler kurduk. Çığlığımızı duymanız için daha kaç kadın öldürülecek, kaç kadına tecavüz edilecek, kaç kadın canavarca yakılarak katledilecek? Bugün yine sırf cinsiyetlerinden dolayı, aileleri, kocaları, erkek kardeşleri tarafından öldürülen, gözaltında, karakolda, hapishanede öldürülen kadınları unutturmamak için buradayız."

Güneri, insanlaşmayacakları sürece hiçbir yerde erkeklerin yanında yer almayacaklarını belirterek, "Tecavüz etmek ve şiddet uygulamak erkeklikse biz hayatımızda erkek istemiyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından Sanat Sokağı'nda protestolarına devam eden kadınlar, burada oturma eylemi yapıp, Kürtçe ağıt yaktı ve çığlık attı. Çevredekilerin de destek verdiği eylemde birçok kadının uzun süre gözyaşı döktüğü görüldü.

Eylemin sona ermesiyle yeniden Beşyol Meydanı'na yürümek isteyen kadınlar ile polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Polisin, pankart açmadan yürümelerine izin verdiği kadınların eylemi, Beşyol Meydanı'nda olaysız sona erdi.